21 Септември, 2023
0.0236

ТУРИСТИ ВО ШОК: Сметка за пијалок, мезе и салата колку цел еден одмор! Цени од 800 евра!

Објавено во: Финансии 08 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Странските туристи кои го посетиле грчкиот остров Миконос останале зачудени кога добиле голема сметка за нивната нарачка во ресторан.

Ресторан на Миконос, кој нуди остриги, доби неколку поплаки од лути туристи кои тврдат дека им биле преплатени.

Нивните приказни се различни: од младенци кои велат дека платиле 30 евра за една порција остриги, до пар кој платил речиси 800 евра за пијачка, мезе и салата и поради тоа се чувствувале измамени.

Пиво, коктел и остриги 400 евра

Меѓу нив се Алекс и Линдзи Брин од Канада кои во мај минатата година го поминаа меден месец на Миконос. Меѓутоа, набрзо доживеале кошмар кога во ресторанот пристигнала сметка од речиси 400 евра за едно пиво, коктел и десетина остриги, пишува Дејли Мејл.

Семејството Бринс тврдеше дека вработените во ресторанот не им дале мени со пијалоци и истакнати цени, а потоа ги шокирале со астрономска сметка. Тие исто така го обвинија ресторанот дека ги однел во задна соба за да платат, наместо да им ја донесе сметката на маса.

„Кога ги завршивме остригите, тие се обидоа да ни донесат ракови кои за среќа не ги сакавме“, рече Линдзи.

Како што вели, кога нејзиниот сопруг отишол во тоалет, по пат видел мени каде пишувало дека една острига чини 29 евра, што ги шокирало.

„Веќе јадевме остриги, па си помислив како ќе ја платиме сметката?“, рече таа.

Келнерот се врати со десертите и почна да ги става на нивната маса иако тие рекоа дека не сакаат.

„Се спремивме да одиме, отидов во тоалет, а мојот сопруг го повикаа во задната соба да плати. Му дадоа сметка која беше повеќе од 400 евра. Тој беше шокиран. Му ја покажаа сметката на екранот на компјутерот , а се што пишувало на грчки што не знаеме“, рече таа.

За што побрзо да се стави крај на болната ситуација, Алекс на крајот ја платил сметката. Мислеа и дека ќе имаат повеќе проблеми доколку не платат, убедени дека можат да го искористат тоа што гостите се туристи.

"Кога го видов надвор, не можев да верувам. Во канадски долари беше над 600 долари. Лудо е да се плати толку многу за вечера", рече таа.

Сопственикот на ресторанот ги отфрла критиките

Од друга страна, сопственикот на овој ресторан ги отфрли нивните тврдења како лага.

„За жал, сите ние кои работиме во угостителството сме мета на различни инфлуенсери кои наместо да живеат преку рекламирање производи и услуги за јавноста, вршат притисок врз нив поради превисоките такси и бесплатните оброци“, рече тој.

Имено, неодамна еден американски пар бил шокиран од сметка од 800 евра за два мохито коктели, четири ракови и салата.

Џесика Јарнал и Адам Хаган од Монтана велат дека мислеле дека коктелите чинат околу 25 евра.

Кога ја добиле сметката им објасниле дека тоа е цената за мал коктел, а дека нарачале други по цена од 100 евра. Иако на менито пишуваше 27 евра за ракот, реално толку чини еден грам рак, што е минимална нарачка.

foto freepik.com/Drazen Zigic

Можеби ќе ве интересира

ПРОГРАМЕРИТЕ УБЕДЛИВО НА ВРВОТ - Отскокнуваат од останатите плати во земјава: Еве ја листата на највисоки примања

ПРОГРАМЕРИТЕ УБЕДЛИВО НА ВРВОТ - Отскокнуваат од останатите плати во земјава: Еве ја листата на највисоки примања

АЗИСКИТЕ БЕРЗИ ВО ЗАГУБА: Доларот зајакна, цената на нафтата падна

АЗИСКИТЕ БЕРЗИ ВО ЗАГУБА: Доларот зајакна, цената на нафтата падна

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТАТА ВО ЈУЛИ 36.286 ДЕНАРИ - Поголема во споредба со минатата година, но помала од минатиот месец

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТАТА ВО ЈУЛИ 36.286 ДЕНАРИ - Поголема во споредба со минатата година, но помала од минатиот месец

ДАЛИ КРЕДИТИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ПОСКАПАТ? - Народна банка пак ја крена каматата, сега изнесува 6,30 отсто

ДАЛИ КРЕДИТИТЕ ПОВТОРНО ЌЕ ПОСКАПАТ? - Народна банка пак ја крена каматата, сега изнесува 6,30 отсто

И ГЕРМАНЦИТЕ СЕ ГРЕАТ СО ВЛАДИНА ПОМОШ: Годишно само за струја и плин даваат над 3.500 евра!

И ГЕРМАНЦИТЕ СЕ ГРЕАТ СО ВЛАДИНА ПОМОШ: Годишно само за струја и плин даваат над 3.500 евра!

ЕВЕ ЗОШТО НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧИСТИ: Плата за хигиеничарка само 700 евра- дали е доволна за оваа неценета работа?

ЕВЕ ЗОШТО НИКОЈ НЕ САКА ДА ЧИСТИ: Плата за хигиеничарка само 700 евра- дали е доволна за оваа неценета работа?

„КОГА НАШИТЕ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА ИМААТ СТАН ВО СТРАНСТВО, ПРАШАЈТЕ ГИ КОЛКУ ДОЛЖАТ“: Како до стан во Швајцарија и колкави се кириите во ветената земја

„КОГА НАШИТЕ ЌЕ ВИ КАЖАТ ДЕКА ИМААТ СТАН ВО СТРАНСТВО, ПРАШАЈТЕ ГИ КОЛКУ ДОЛЖАТ“: Како до стан во Швајцарија и колкави се кириите во ветената земја

ЗА 113 АКЦИИ НА НЛБ БАНКА ПЛАТЕНИ НАД 51 ИЛЈАДИ ЕВРА - берзанска блок трансакција

ЗА 113 АКЦИИ НА НЛБ БАНКА ПЛАТЕНИ НАД 51 ИЛЈАДИ ЕВРА - берзанска блок трансакција

ДУБАИ АСОЦИРА НА ЛУКСУЗ, АМА НУДИ ТЕЖОК ЖИВОТ: Исповед на нашинци кои се преселиле таму, платите се драстично пониски од европските!

ДУБАИ АСОЦИРА НА ЛУКСУЗ, АМА НУДИ ТЕЖОК ЖИВОТ: Исповед на нашинци кои се преселиле таму, платите се драстично пониски од европските!