05 Март, 2024
0.0310

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Објавено во: Македонија, Балкан 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Kaко што објави Бугарското национално радио (БНР), бугарски туристи откажале патување во Македонија, бидејќи се плашеле од каменување на автобусите. 

Пренесуваат изјави од пријавените туристи кои со агенцијата „Осогово“ од Ќустендил требало да патуваат во Македонија, но го откажале патувањето.

Информацијата ја потврдил и директорот на агенцијата, Христо Абаџиев кој кажал дека на дел од пријавените им се вратени парите, а останатите ги однеле во Кремиковскиот манастир и во обиколка на знаменитостите околу Софија.

Во прилогот на БНР се наведува дека екскурзијата на туристичката агенција е откажана пред неколку дена по коментарите дека во Македонија имало случаи на каменување на автобуси со бугарски туристи. Според нивните информации, лесно било да се патува до Крива Паланка, но понатаму биле можни вакви инциденти.

Официјално нема информации за таков однос кон бугарските туристи, коментарите се меѓу бугарските тур-оператори. Жителите на Ќустендил кои имаат пријатели и роднини во Северна Македонија велат дека односот кон Бугарите со двојно државјанство, благо речено, не е добар“, објави БНР.

Од македонското МВР, пак, неофицијално велат дека такви случаи на каменување на автобуси со бугарски туристи во земјава не се пријавени. Односите меѓу двете земји не се на завидно ниво, а на 4 февруари, на денот на раѓањето на херојот Гоце Делчев, бугарски државјани направија инцидент на граничниот премин Деве Баир. Тие навредуваа полицајци, по што полицијата ги уапси и казни. 

Можеби ќе ве интересира

НАЈНОВО НА НУМЕРИЧКИТЕ МОДЕЛИ - на планините многу снег за кратко време, можност за снег и во повисоките градови?

НАЈНОВО НА НУМЕРИЧКИТЕ МОДЕЛИ - на планините многу снег за кратко време, можност за снег и во повисоките градови?

СРБИЈА ОЧЕКУВА ДА БИДЕ НАЈПРИВЛЕЧНА ЗА РАБОТНИЦИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА - од утре се применува системот на препознавање на работните дозволи

СРБИЈА ОЧЕКУВА ДА БИДЕ НАЈПРИВЛЕЧНА ЗА РАБОТНИЦИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА И АЛБАНИЈА - од утре се применува системот на препознавање на работните дозволи

ТОЈ Е ВО ДУБАИ, А МВР РАСПИША ПОТЕРНИЦА - се бара екстрадиција на Шеваљ Муареми

ТОЈ Е ВО ДУБАИ, А МВР РАСПИША ПОТЕРНИЦА - се бара екстрадиција на Шеваљ Муареми

Бојмацалиев: Внатрешна контрола истражува зошто граѓаните не можат да ги подигнат готовите пасоши

Бојмацалиев: Внатрешна контрола истражува зошто граѓаните не можат да ги подигнат готовите пасоши

КРИВИЧНА ЗА ПОЛИЦАЕЦ - ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА ЗАМЕНИК МИНИСТЕР КОЈ НАПАДНАЛ И ФИЗИЧКИ ПОВРЕДИЛ ДРУГ ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНК: Тошковски излезе со детали

КРИВИЧНА ЗА ПОЛИЦАЕЦ - ОБЕЗБЕДУВАЊЕ НА ЗАМЕНИК МИНИСТЕР КОЈ НАПАДНАЛ И ФИЗИЧКИ ПОВРЕДИЛ ДРУГ ПОЛИЦИСКИ СЛУЖБЕНК: Тошковски излезе со детали

„Синдикат кој единствено ќе им служи на потребите на работниците“: Ампева најавува посилна борба за нивните права

„Синдикат кој единствено ќе им служи на потребите на работниците“: Ампева најавува посилна борба за нивните права

ГАЛЕРИЈА: СООБРАЌАЈКА НА НОВОПРОБИЕНАТА УЛИЦА ВО АВТОКОМАНДА: „Само се чекаше кога ќе се случи“, велат жителите

ГАЛЕРИЈА: СООБРАЌАЈКА НА НОВОПРОБИЕНАТА УЛИЦА ВО АВТОКОМАНДА: „Само се чекаше кога ќе се случи“, велат жителите

ПОВОЗРАСНА ЖЕНА ТЕШКО ПОВРЕДЕНА ВО АВТОБУС НА ЈСП - пренесена во градската болница во Скопје

ПОВОЗРАСНА ЖЕНА ТЕШКО ПОВРЕДЕНА ВО АВТОБУС НА ЈСП - пренесена во градската болница во Скопје

ПАДНАЛ ОД КРЕВЕТ, А ПОМОШ БАРАЛ НА 112 - БРЗАТА ПОМОШ СПАСИ ПАЦИЕНТ КОЈ ЛЕЖЕЛ ВО ВЕЛЕШКАТА БОЛНИЦА- : Ангелов ја шокираше јавноста

ПАДНАЛ ОД КРЕВЕТ, А ПОМОШ БАРАЛ НА 112 - БРЗАТА ПОМОШ СПАСИ ПАЦИЕНТ КОЈ ЛЕЖЕЛ ВО ВЕЛЕШКАТА БОЛНИЦА- : Ангелов ја шокираше јавноста