04 Декември, 2023
0.0244

ТУРЦИЈА Е УМОРНА ОД ЧЕКАЊЕ: 40 години сме пред вратите на ЕУ, исполнинвме се, а тие ништо, вели Ердоган

Објавено во: Свет 02 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

„Турција веќе не очекува ништо од Европската Унија, на чија врата чека 40 години, бидејќи ние ги исполнивме сите ветувања што им ги дадовме, а тие не исполнија речиси ниту едно“, изјави денеска турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. додавајќи дека нема да толерира нови барања или услови во процесот на пристап.

Ако не отстапат во врска со некои неправди, како што е воведувањето визи, кои ги користат како латентни санкции, и ако не ги поправат своите грешки, од наша страна ќе го изгубат правото на изразување политички, социјални, економски и воени. очекувања, рече Ердоган на инаугуративната седница на турскиот парламент, пренесува Хина.

Доколку Европската унија има намера да го запре пристапниот процес, кој постои само на хартија, тоа ќе биде нивна одлука, додаде турскиот претседател.

Ердоган рече дека, меѓу другото, е лут поради новата одлука на Европскиот суд за човекови права, која го критикуваше дека осудил човек за припадност на терористичка организација само затоа што ја користел апликацијата ByLock за испраќање шифрирани пораки.

Анкара верува дека апликацијата била алатка за комуникација за водачите на неуспешниот пуч во 2016 година, во кој загинаа 250 луѓе и доведе до масовни апсења и судења без преседан во модерната историја на Турција.

Одлуката на Европскиот суд за човекови права е последната капка за Анкара.

„Членовите на терористичката организација и нивните поддржувачи кои се охрабрени од оваа одлука не треба напразно да се надеваат. Тоа нема да донесе никакво олеснување за криминалните членови на организацијата на Фетула Ѓулен. Турција нема да се откаже во борбата против таа банда предавници. “, рече Ердоган.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ДАЛИ УКРАИНА Е ПРЕД ТОТАЛЕН КОЛАПС, ГЕНЕРАЛОТ НАЗАОРВ ПРЕДУПРЕДУВА: „Ова е алармантен сигнал за Запад

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

ГОЛЕМИ ТЕНЗИИ ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ, НАПАДНАТ И АМЕРИКАНСКИ РАЗУРНУВАЧ: Пентагон има информации

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

НАПАДНАТ БРИТАНСКИ БРОД ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ: Инцидент во теснецот Баб ел-Мандеб

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

КОИ НАМИРНИЦИ НИ СЕ СЕКОЈДНЕВИЕ, НО СЕ „УБИЕЦ„ ЗА СРЦЕТО: Кардиологот Мишел за опасностите од запушени артерии

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЛАЖНИ ДЕЛОВИ ОД МОТОРИ ВО АВИОНИ НА РАЈАНЕР: Откриени се при рутинска контрола

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ЕКСТРЕМИСТОТ ВО ПАРИЗ ГИ УДИРАЛ ТУРИСТИТЕ И СО ЧЕКАН: Ова е моментот кога полицијата го опколува, во рацете уште го држи оружјето

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СЕ УРИВА СПОРТСКА САЛА НА ФИЛИПИНИТЕ: Децата бегаат, земјотресот направи паника

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација

(ВИДЕО) СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС: Се стресоа Филипините, има евакуација