23 Мај, 2024
0.1061

ТРИ СИМПТОМИ КОИ СЕ ЈАВУВААТ ЕДЕН МЕСЕЦ ПРЕД СРЦЕВ УДАР: Обрнете внимание на клучните работи кои водат до директна смрт

Објавено во: Свет 27 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Еден месец пред смртоносниот срцев удар се појавуваат три симптоми, покажуваат резултатите од истражувањето објавени во „The Lancet Public Health“. Предупредувачките знаци остануваат незабележани кај еден од шест смртни случаи од срцев удар во Англија.

Може да се предвиди срцев удар со поблаги симптоми

Срцевиот удар е состојба која бара итна медицинска помош и брза реакција за да се ограничи нивото на оштетување што може да се направи на срцевиот мускул. За жал, некои срцеви удари имаат посуптилни симптоми и затоа може да се предвидат. Студијата објавена во The Lancet Public Health сугерира дека ова се случува со катастрофална фреквенција во Британија, при што одредени симптоми се занемаруваат еден месец пред смртта од срцев удар.

Напад на паника или срцев удар? Погледнете како можете да ги разликувате симптомите

Во оваа студија, учествувале 446.744 пациенти кои биле хоспитализирани поради срцев удар помеѓу 2006 и 2010 година, како и историјата на хоспитализација на сите 135.950 смртни случаи од срцев удар. Записите содржеле информации за тоа дали пациентите кои починале од срцев удар биле примени во болница во последните четири недели и, доколку е така, дали знаците на срцев удар биле забележани како главна причина за прием (примарна дијагноза), покрај главната причина (секундарна дијагноза), или воопшто не е евидентирана.

Од 135.950 пациенти кои починале од срцев удар, околу половина починале без да бидат примени во болница во претходните четири недели, а околу половина починале во рок од четири недели откако биле примени во болница. Откри дека 21.677 или еден од шест пациенти кои починале од срцев удар биле хоспитализирани во претходниот месец, но немале никакви симптоми на срцев удар споменати во нивните болнички досиеја, пишува City Magazine.

Несвестица, отежнато дишење и болка во градите најавуваат срцев удар еден месец порано.

Главните симптоми на срцев удар се:

-непријатен притисок или чувство на исполнетост во градите

-болка во средината на градниот кош која трае подолго од неколку минути и се доживува како стегање

- ширење на болка во рамената, рацете и вратот

- заматен вид (нагло затемнување на видот) и несвестица

-чувство на мачнина и отежнато дишење

Авторите на студијата изјавиле дека има одредени симптоми, како што се несвестица, отежнато дишење и болка во градите, кои биле евидентни еден месец пред смртта кај некои од овие пациенти, но лекарите можеби не биле свесни за фактот дека токму овие знаци сигнализирале претстојна смрт.

Овие резултати покажуваат дека можните знаци на претстојниот фатален срцев удар можеби биле пропуштени. Истражувачите, исто така, откриле дека од сите пациенти примени со срцев удар, оние чиј мозочен удар бил евидентиран како секундарен на основната состојба имале два до три пати поголеми шанси да умрат отколку пациентите чии записи го наведуваат срцевиот удар како основна состојба.

фото: Unsplash

Можеби ќе ве интересира

„ШАРЛИ ЕБДО“ СЕ ШЕГУВА СО СМРТТА НА РАИСИ: Господ постои, нè ослободи од мулата

„ШАРЛИ ЕБДО“ СЕ ШЕГУВА СО СМРТТА НА РАИСИ: Господ постои, нè ослободи од мулата

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен