10 Јуни, 2023
0.0230

Три пати поскапи јајца и компири за војската, познато зошто украинскиот заменик-министер си дал оставка

Објавено во: Свет 24 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Вјачеслав Шаповалов, заменик-министерот за одбрана на Украина, поднел оставка откако излезе на виделина дека храната за војската што се купувала била неколку пати поскапа.

Украински медиуми објавуваат дека јајца, компири и други производи биле нарачувани по цени два до три пати повисоки од просечните.

Министерството  за одбрана засега и отфрлува обвинувањата за можна корупција,министерот за одбрана, Олексиј Резников, рече дека надуените цени се резултат на грешка на добавувачот.

Сепак оставка на функцијата веќе поднесе неговиот заменик Шаповалов. Претходно следуваа серија оставка на функционери во Украина, но не беше позната причината за поради која дојде до ваквиот потег на заменик-министерот.


Можеби ќе ве интересира

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки