18 Јули, 2024
0.0267

ТРИ НАЈПОСЕТЕНИ ГРАДОВИ ВО СВЕТОТ: Истанбул е на врвот

Објавено во: Економија 09 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Според Traveloffpath.com трите најпосетени градови на светот се Истанбул, Лондон и Дубаи. 

Истанбул е водечка туристичка дестинација во светот, привлекувајќи 20,2 милиони гости според најновите статистички податоци. Ова е значаен пораст од 26 отсто во однос на претходната година, според Euromonitor International.

Лондон е вториот најпосетуван град во светот. Неговите знаменитости, вклучително и архитектонски икони како Биг Бен и Тауер Бриџ, се чини дека се на сечиј список во последно време, толку многу што 18,8 милиони слетале овде во 2023 година.

Дубаи е трет најпосетуван град во светот, а лани беше домаќин на 16,8 милиони гости. Со своите иновативни хотели, вклучително и одморалиште во форма на Месечина што наскоро ќе се отвори, и големите планови за зголемување на должината на јавните плажи за 400 проценти, овој скапоцен камен од Блискиот Исток ќе привлече сè поголем број посетители во наредните години. Инаку, во Европа се смета дека во иднина Шпанија ќе има повеќе туристи од Франција. 

foto freepik.com/tawatchai07

Можеби ќе ве интересира

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

АРМАНИ И ДИОР ПОД ИСТРАГА: нов скандал на повидок?! - модните брендови ги отфлаат обвинувањата

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

Кошутиќ го остава најголемиот енергетски проект во земјата за да ги води македонски Железници АД

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„КРАЛОТ НА КАФЕТО“ НОСИ ЛОШИ ВЕСТИ: Заради новите правила на ЕУ, цената на шолја од овој напиток многу ќе поскапи!

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

„ДА ИМАМ ДА МИЛОН ДОЛАРИ НЕ ЗНАМ ШТО БИ ПРАВЕЛ СО НИВ“: Џамински живее со 2.600 долари месечно и вели дека не му треба ништо повеќе

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

СЕПАК НИКОЈ НЕ ИЗВАДИ СЕДУМ МИЛИОНИ ЕВРА - пропадна берзанската аукција, немаше куповен налог за „Македонијатурист“

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

КИНЕЗИТЕ ИМААТ ПЛАН: Преку оваа земја ќе ја „затрупаат“ Европа со евтини електрични автомобили

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Крешник Бектеши: Цел месец помина, нема 7.000 ваучери за клима-уреди

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

Владата го соопшти вториот ешалон: Екс-градоначалникот Марјан Ристески ќе биде заменик-министер за економија

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот

„Затекнуваме држава во хаос, буџет кој е список на желби, економијата е во клиничка смрт“: Димитриеска Кочоска за ребалансот на буџетот