03 Декември, 2023
0.0246

Трговец од малопродажба назначен да купува и продава струја за ЕСМ

Објавено во: Економија 07 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

АД ЕСМ на крајот од минатиот месец го назначил Мирсад Црновршанин за директор на подружницата ЕСМ Продажба, која купува увозна електрична енергија за потребите на државното електростопанство и ги продава нејзините вишоци на струја.

Според она што го има „Фактор“ како информација, станува збор за жител на Лажани од Општина Долнени и, споредпретходно објавени медиумски написи, се работи за сопственик на локален маркет.

Функцијата управител ќе ја врши на определено време од 12 месеци во периодот од 1 септември до 31 август следната година. Инаку ЕСМ Продажба за помалку од една година промени тројца директори.

Поранешниот советник на екс-премиерот Зоран Заев, Александар Обрадовиќ, по шест месеци беше отповикан на почетокот на годинава. Потоа на поранешно ЕЛЕМ Трејд за директор беше назначен Синиша Ивановски.

„Фактор“ изминатиот четврток испрати прашања дали новоназначениот директор доаѓа од редовите на АД ЕСМ или од комерцијалниот сектор и дали според својата биографија ги задоволува професионалните критериуми да ја извршува таа функција, но одговор досега не добивме.

ЕСМ Продажба во изминатите денови е критикувана од лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, за продажба на ноќни вишоци на електрична енергија на привилигирани трговци по цени кои се пониски од берзанските.

За време на грејната сезона се очекува поголема активност од ЕСМ Продажба во купувањето на електрична енергија за домаќинствата и малите потрошувачи. Владата со одлука веќе одобри 50 милиони евра за авансни плаќања во енергетската криза, а дел од овие пари се предвидени и за купување на увозна струја.

Александар Кузмановски


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

СКОРО 7.000 СЛОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА ЗА МЕДИЦИНСКИ СЕСТРИ ВО ШВАЈЦАРИЈА: Младите не можат да се справат со стресот, даваат откази

Кина постави нови цели во модерната електрификација

Кина постави нови цели во модерната електрификација

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

МАЛ ЕКОНОМСКИ РАСТ ВО ИТАЛИЈА: Kaкви мерки ќе преземе Мелони?

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

Бесими: Даночните работници имаат клучна улога во борбата со неформалната економија

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

ДРЖАВА ВО ЕУ: Има повеќе потстанари од сопственици на имот

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

АРГЕНТИНА СЕ ПРЕМИСЛИ: Не сака да биде дел од БРИКС

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

Ковачевски: Со евтината струја ќе се заштедат над 1.000 денари

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје

„НЕ БИДТЕ СЛЕПИ, ГЛУВИ И НЕМИ“: ВРАБОТЕНИТЕ ОД ЕУРОНИКЕЛ ПОВТОРНО ПРОЕСТИРАА: Од понеделник доаѓаат во Скопје