25 Април, 2024
0.0248

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

Објавено во: Свет 04 Март, 2024

Добивај вести на Viber

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп беснееше на ривалката Ники Хејли и ја минимизираше нејзината победа на републиканските внатрепартиски избори во Вашингтон, пренесува Newsweek.

Ова гласање во главниот град на САД носи 19 делегати од 1.215, што е минимум потребен за кандидат да ја добие претседателската номинација на Републиканската партија.

Поранешниот шеф на Белата куќа уште еднаш ја нарече Хејли, поранешната американска амбасадорка во ОН, која беше назначена на таа позиција од неговата администрација, „Птичји мозок“.

- „Птичјиот мозок“ е губитник, имаше рекордно ниски резултати буквално во секоја сојузна држава. Уживам додека го гледам „Птичјиот мозок“ како се откажува од нејзиното ветување на Републиканската национална конвенција и нејзината изјава дека никогаш нема да се кандидира против претседателот Трамп („Големиот претседател“). Па, се кандидираше за функција, излажа и доживеа огромен пораз, напиша Трамп на својата социјална мрежа Trut Social.

Поранешниот претседател на САД најави дека „навистина големи бројки ќе пристигнат и на „Супер вторник“, мислејќи на републиканските внатрепартиски избори што се одржуваат утре во 15 сојузни држави и Американска Самоа, територија на САД.

– Исто така, доаѓа крајот на корупираниот Џо, заклучи Трамп, користејќи ја навредата што ја употребува за актуелниот демократски претседател Џо Бајден.

ФОТО: EPA-EFE/JIM LO SCALZO

Можеби ќе ве интересира

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

БАЈДЕН ПОТПИША ПОТЕНЦИЈАЛНА ЗАБРАНА ЗА ТИКТОК - еве што ќе се случува понатаму

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

УКРАИНА ДОБИВА ОРУЖЈЕ ДО КРАЈ НА ДЕНОТ! Бајден го потпиша законот, пристигнува рекордна помош за 3 држави!

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

НЕКОЛКУ ЛИЦА ПОВРЕДЕНИ ВО „ЧУДЕН“ ИНЦИДЕНТ ВО ЛОНДОН: Избегани армиски коњи трчаа низ центарот на Лондон (ВИДEО)

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

(ВИДЕО) ГОРИ ВО РУСИЈА: Украина пак погоди рафинерија со дронови

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ЗАГРИЖЕНИ СЕ ЗА КОНФЛИКТОТ ВО ГАЗА: Јамајка ја призна државата Палестина

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ПОРАДИ КОРУПЦИЈА: Уапсен е рускиот заменик министер за одбрана Тимур Иванов

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ИРАН СЕ ЗАКАНИ НА ИЗРАЕЛ: Aко пак нападнат, не е јасно дали нешто ќе остане од Израел

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

ХАМАС ПОВИКА НА ЕСКАЛАЦИЈА: Го повикуваме јорданскиот народ да ги засили своите акции

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) ИЗРАЕЛСКИ ВОЈНИК ГО ШУТНА ПАЛЕСТИНСКОТО ЗНАМЕ И ЛЕТНА ВО ВОЗДУХ: Со повреди заврши во болница