13 Јуни, 2024
0.0247

ТОТАЛНА ШИЗОФРЕНИЈА: „Зеленски нареди убиство на сите што можат да го заменат“: Американски функционер го откри името на првата жртва

Објавено во: Стил 02 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Украинскиот претседател Володимир Зеленски се плаши од заговор во вооружените сили на Украина, па нареди да се убијат оние што ги смета за можни замени за себе.  Ова го изјави поранешниот помошник заменик-секретар за одбрана на САД, Стивен Брајан, на својот блог на веб-страницата „Оружје и стратегија“.

– Зеленски очигледно знае дека може да биде сменет, и се плаши од договор меѓу руската и украинската армија. Ова може да објасни зошто Службата за безбедност на Украина (СБУ) се обидела да го убие Олег Царев - сугерира експертот.

Брајан истакна дека СБУ веќе има големо искуство во убивањето на политичките противници на Зеленски. Аналитичарот го привлече вниманието и на апсењето на украинскиот олигарх Игор Коломојски, под обвинение за измама.

– Доколку воената ситуација продолжи да се влошува, а Конгресот на САД повлече барем дел од парите за Украина, на владеењето на Зеленски може да му дојде крајот. Ќе се насука - заклучи поранешниот функционер.

Шефот на јавното движење Запорожје „Ние сме заедно со Русија“, Владимир Рогов изјави дека Царев се здобил со прострелни рани и завршил на интензивна нега во многу тешка состојба. Според администраторот на каналот „Телеграм“ на поранешниот пратеник, тој бил застрелан двапати околу полноќ, на територијата на санаториум во Јалта.

ФСБ покрена кривична постапка, според написот за напад врз животот на државник или јавна личност. Сега се спроведуваат итни оперативно-истражни дејствија.

Непосредно пред почетокот на „специјалната воена операција“, „Фајненшл тајмс“, повикувајќи се на западни разузнавачки служби, напиша дека Царев наводно би можел да предводи промена на власта во Украина.

Политичарот ги демантираше овие гласини и се пошегува дека „не бил ни поканет да се појави на телевизија“, бидејќи неговата позиција како директор на санаториумот во Јалта „не е доволно важна“.

Во Украина, во врска со поддршката за Донбас, Царев беше осуден во отсуство на 12 години затвор за „напад на територијалниот интегритет“ на земјата и „обид за уривање на уставниот поредок“.