16 Октомври, 2021
0.0313

Топлотниот бран им отвори дополнителна работа на земјоделците

Објавено во: Македонија, Агробизнис 15 Јули, 2021

Високите температури кои деновиве се искачија и до 40 степени во делови од Македонија, им создадоа дополнителна работа на земјоделците кои сега мораат многу почесто да ги наводнуваат нивите. 

Единствевно овошките можат да издржат подолго без вода, затоа што црпат влага од долните слоеви на почвата, но сите други култури се засегнати од сушата. Агрометеорологот Ангелко Ангелески од УХМР ги советува земјоделците да ги наводнуваат нивите во раните утрински часови или попладне со цел да има максимална искористеноста на водата.

„Ако се наводнува напладне може да има спротивен ефект затоа што во тој период од денот почвата е топла. Агрометеоролошката прогноза е неповолна. На сите раноградинарски култури им треба наводнување за да се спасат на овие високи температури. 70 отсто од културите имаат корен во површинскиот слој од почвата каде нема влага. Оние локални дождови кои неодамна паднаа беа добредојдени, а такви ќе имаме и за време на викендот. Тие беа проследени со невреме, но добро е што немаше град. Инаку просечните температури за овој месец се 36, 37 степени, но можеме да кажеме дека имаме тропски ноќи, затоа што и ноќе температурата не паѓа под 20 степени“, рече Ангелески.

Бончо Божиков од струмичкото Дабиле вели дека од 520 куќи колку што има селото, скоро секое домаќинство се занимава со земјоделство. Во овие топли денови, земјоделците имаат полни раце работа, но и трошоци за купување на гориво. 

„Се наводнува на секои два дена. Повеќето земјоделци имаат засадено капија, и за неа се потребни поголеми количини вода. Од 6 наутро па до 10 часот може да се наводни површина од еден декар на отворено, но зависи кој колкава површина има засадено“, рече Божиков.

До петок ќе преовладува сончево и многу топло време. Во петок кон крајот на денот ќе има изолирана појава на краткотраен дожд, а за време на викендот и во почетокот на идната седмица ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време со локален пороен дожд и грмежи. Температурите од петок ќе се намалат.

Сања Атанасовска

foto freepik

Можеби ќе ве интересира

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Шефови од Кочани со кривични пријави, не им давале на вработените да гласаат

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Исечен цел ред дрва кај Ист Гејт Мол

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

Ќе се истражува дали претходно четворицата Руси се затруле во Охрид пред да починат во Албанија

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

МЗ: Починатиот 22-годишник од Битола немал хронични заболувања

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Еден од уапсените во Делчево за давање поткуп бил кандидат за градоначалник

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Повикан во полиција откако земал 3.000 денари за глас

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

Пенкалото треба да се дезинфицира по секое гласање

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

СИМУЛАЦИЈА: Како се зголемуваше бројот на смртни случаи во Македонија

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет

Скопјанец ја убил мајка си со остар предмет