20 Октомври, 2020
0.0198

Топчанел: Со Бујар Османи и Дритан Абазовиќ - дури четворица Албанци министри за надворешни работи на Балканот

Објавено во: Балкан 19 Септември, 2020

Откако регионалните медиуми објавија дека Дритан Абазовиќ ќе биде министер за надворешни работи во новата Влада на Црна Гора, „Топчанел“ од Албанија излезе со статија дека за прв пат на Балканот ќе има четворица шефови на национални дипломатии кои се етнички Албанци.

Покрај оние на Албанија и Косово, за прв пат во историјата Албанец ќе го води министерството за надворешни работи на Македонија, откако Бујар Османи беше назначен на таа функција во август.

Сега Абазовиќ се подготвува да ја превземе оваа функција во својата земја, откако беше дел од коалицијата која по децениско владеење освои повеќе гласови од партијата на Мило Ѓукановиќ.


Можеби ќе ве интересира

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

За прв пат од Втората светска војна воведуваат полициски час

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

Красимир Каракачанов е во самоизолација, а со заразено лице контактирал и Радев

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

ОД УТРЕ: Полициски час во пет црногорски градови

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

НЕБОЈША КАТИЌ: За време на пандемијата се случува невидена прераспределба на богатството - добиваат богатите

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

ДВАТА КУРШУМА УШТЕ МУ СЕ ВО ГЛАВАТА - вчера застреланиот Шарац е во критична состојба

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Познатиот трговски центар Ушче во Белград како на крими филм - еве како било пукано во млад човек

Карантин и во северна Грција

Карантин и во северна Грција

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

Во Хрватска и во БиХ црни статистики: Есенскиот бран на ковид зема се поголем замав

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот

ЗАТВОРААТ ГРАДОВИ: Eдна од балканските земји го враќа карантинот