23 Април, 2024
0.0240

ТОП ЧАНЕЛ-ЦЕЛ НА ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД: Вработениот од обезбедувањето бил застрелан со 25 куршуми

Објавено во: Балкан 27 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Телевизијата Топ Чанел беше погодена од терористички напад утринава, напад досега невиден во 32-годишното градење на правната држава и слободата на изразување, објавува албанскиот медиум.

-Последица на овој напад е смртта на работникот од обезбедувањето Пал Кола, кој бил на должност, а беше дел од персоналот на компанијата за обезбедување „Октопус“. Тој бил пронајден точно во 00.40 часот по нападот со 25 куршуми, испукани во правец кон зградата на Топ Чанл. Смртта на Пал Кола, татко и сопруг, на должност, е најголемиот шок за Топ чанел. Му изразуваме најдлабоко сочувство на семејството Кола, додека се соочуваат со оваа трагедија, наведува телевизијата.

Цврсто стојат на тоа дека станува збор за терористички напад за да се замолчат слободните медиуми.

-Топ чанел изразува јасност дека овој терористички чин без преседан е извршен за да се оштети и нападне мисијата на слободните медиуми и моќта на слободата на говорот. Топ чанел е основан и создаден со духот на човекот кој ја изгради не само идејата за албански медиум со западни вредности, туку пред се медиум кој е претставен од голема група истакнати професионалци, јавни личности и интелектуалци, кои секојдневно во незапирлив телевизиски пренос со целосна посветеност и служат на јавноста. Терористичките напади од овој тип јасно покажуваат колку е важна слободата на говорот и колку е загрижувачка за поткопување на демократијата. Во име на највисоката должност на која и служиме, Топ чанел ќе продолжи да ја наследува и да ја извршува својата мисија за слободен говор кон јавноста и албанското општество. Во име на оваа мисија, Топ чанел бара и очекува целосно обелоденување на инцидентот од органите на прогонот, пишува медиумот.

Сметаат дека крвавиот инцидент треба да биде приоритет на органите на прогонот, бидејќи, како што велат, прво е убиен вработен во Топ чанел, но и затоа што станува збор за „обид за атентат врз телевизијата која служеше за транспарентност и поддршка на законот преку информирање, подигање на свеста и зајакнување на правните институции за албанското општество.

-Овој терористички чин, без преседан против еден национален медиум, е поврзан само со неговата мисија за слобода на говорот. Топ чанел, неговите акционери и членови на семејството, менаџери, новинари и автори, никогаш не биле цел на никаков поединечен напад од неговото формирање, сè во овој терористички акт е поврзано и има врска само со мисијата на Топ чанел. Овој невиден криминал и терористички чин бара итен, одговорен и остар одговор од Државната полиција и правосудните институции, за да се изведат пред лицето на правдата сторителите на убиството. Топ чанел е и ќе биде на услуга на албанската јавност, и покрај постојаните притисоци на оние кои ја поткопуваат демократијата, кои ги препознаваат и толерираат сите слободни медиуми кои ги обожаваат и градат заедно со западните вредности за изградба на институции и принципи на општеството.


Можеби ќе ве интересира

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

САД ДО СРБИЈА: Ќе мора да се соочите со резолуцијата за Сребреница

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

ПРИСТИГНА ОБДУКЦИСКИОТ ИЗВЕШТАЈ ЗА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Од што почина братот на убиецот на Данка?

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

НАГЛО ПОСКАПЕ ЗЕМЈИШТЕТО ВО ВОЈВОДИНА: Хектар чини 120.000 евра

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ЗА ВЛЕЗ ВО ЕУ: Србија мора да се откаже од Косово?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

ПОДГОТВЕТЕ СЕ ПРЕД ДА ЗАМИНЕТЕ НА ПАТУВАЊЕ: Колку е патарината во Србија и земјите од регионот?

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

МНОГУ НАШИ НА ПЕЧАЛБА ВО ХРВАТСКА: Еве кои права ви следуваат и дали смеат газдите да ве тераат на прекувремена работа

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

КУЌА НА КРИТ ЗА САМО 60 ИЛЈАДИ ЕВРА: Во грчки стил, пространа и е со тераса на покривот

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

АКО ПАТУВАТЕ ПРЕКУ БЕЛГРАДСКИОТ АЕРОДРОМ, ОВА ТРЕБА ДА ГО ЗНАЕТЕ: Се менуваат правилата, пасошката контрола ќе се врши на поинаков начин

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот

ЕВЕ КАКВИ ПРИДОБИВКИ НОСИ ОТВОРЕН БАЛКАН: Бенефити има во туризмот, економијата и транспортот