13 Јуни, 2024
0.0350

ТОЈ Е ВО АЛБАНСКИ ЗАТВОР: Грк е избран за европратеник

Објавено во: Балкан 10 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Грк кој е во затвор во Албанија стана европратеник. Фреди Белери, етнички Грк кој беше избран за градоначалник на албанскиот приморски град Химаре откако заврши во затвор, ќе биде пратеник во Европскиот парламент како кандидат на владејачката партија во Грција, Нова демократија. 

Весникот „Катимерини“ објави дека Белери освоил над 236.000 гласови и се наоѓа на четвртото место меѓу 21 избран европратеник од Грција.

Кампањата во негово име ја водеше неговиот син Леонардо. Апсењето на Белери ги засили тензиите помеѓу Албанија и Грција. За Грците, Белери е политичка жртва, додека Албанија го поврзува со вооружена побуна на грчкото малцинство.

Белери беше кандидат за градоначалник на Химаре, но беше уапсен два дена пред изборите во мај лани, на кои што победи со само 19 гласа разлика. Тој од март служи двегодишна затворска казна за купување осум гласови за сума од 40.000 албански леки (390 долари).

Јакнењето на екстремната десница, слабеењето на францускиот претседател Емануел Макрон, неизвесната иднина на претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, падот на германските екологисти и големата излезност ги одбележаа изборите за Европскиот Парламент(ЕП). Центристичката листа на Макрон  освои 15 отсто од гласовите, по што тој го распушти Собранието и закажа предвремени избори.

Фото Катимерини

Можеби ќе ве интересира

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ОХРИДСКО СЦЕНАРИО ВО ГРЦИЈА: Заради многу градби во ризик е животната средина

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

ЕВЕ КАКВА Е СОСТОЈБАТА ВО СОЛУН: Кој и да патува во овој дел од Грција нека се подготви да си почека

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

НА ПРОДАЖБА И ТОА МАЛКУ ШТО ОСТАНА ОД ВРЕМЕТО НА ЈУГОСЛАВИЈА: Се нудат два авиони, делови, инвентар и опрема за 4,9 милиони евра од југословенската авиокомпанија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПАЃАШЕ ГРАД СО ПРЕЧНИК ОД 10 САНТИМЕТРИ: Невреме ја зафати Србија

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ПЕКОЛНИ ГОРЕШТИНИ: Затворени се училиштата во Грција

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ДАЛИ ОСОМНИЧЕНИТЕ ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ЌЕ БИДАТ ОСЛОБОДЕНИ? Еве до каде е истрагата, на обвинителството му истекува време за наоѓање докази

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

ПОПУЛАРНИ ГРЧКИ И ТУРСКИ ТУРИСТИЧКИ МЕСТА ЌЕ БИДАТ ЗАФАТЕНИ ОД ТОПЛОТЕН БРАН - температури и до 45 степени

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

„НИЕ ИМАМЕ ПРОБЛЕМ СО СРБИЈА“: Косовскиот премиер Курти вели српската влада е најголемиот проблем

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада

ХОРОР ВО ЦЕНТАРОТ НА ЗАГРЕБ: Маж се полил со бензин и се запалил пред зградата на хрватската Влада