29 Февруари, 2024
0.0281

„ТОЈ Е МРТОВ ЧОВЕК“: Кој е лидерот на Хамас, Јахја Синвар?

Објавено во: Свет 10 Декември, 2023

Добивај вести на Viber


Јахја Синвар е исчезнат.

Ова не е изненадувачки ако се земе предвид дека илјадници израелски војници, потпомогнати од беспилотни летала, електронски уреди за слушање и информатори, се обидуваат да откријат каде се наоѓа.

Синвар, кој има впечатлива снежно бела коса и веѓи црни како јаглен, е водач на политичкото крило на Хамас во Газа и е еден од најбараните луѓе во Израел.

Израел верува дека е заеднички одговорен за инвазијата на јужен Израел на 7 октомври, во која беа убиени повеќе од 1.200 луѓе, а повеќе од 200 киднапирани.

На 8 декември израелската армија влезе во центарот на Кан Јунис, најголемиот град во јужниот дел на Појасот Газа и го бара Синвар.

„Јахја Синвар е командант... и тој е мртов човек“, објави портпаролот на израелската армија, контраадмирал Даниел Хагари на почетокот на октомври.

„Овој грозоморен напад го реши Јахја Синвар“, изјави началникот на Генералштабот на израелската армија Херзи Халеви.

„Затоа тој и неговите подредени се мртви луѓе кои одат.

Меѓу нив е Мухамед Дафи, неостварливиот водач на военото крило на Хамас, Бригадите Изедин Ал Касам.

Хју Ловет, висок политички соработник во Европскиот совет за надворешни односи (ЕЦФР), верува дека Деиф го организирал нападот на 7 октомври бидејќи тоа било воена операција, но Синвар „многу веројатно бил дел од групата што го планирала и влијаела врз него“.

Израел верува дека Синвар, кој е всушност втор по команда по лидерот на Хамас Исмаил Ханије, е заглавен под земја, се крие во тунели некаде под Газа со телохранители и не комуницира со никого, плашејќи се дека неговиот сигнал ќе биде следен и лоциран.

Растење и апсења

61-годишниот Синвар, познат како Абу Ибрахим, е роден во бегалски камп во Кан Јунис на јужниот дел на Појасот Газа.

Неговите родители биле од Ашкелон, но избегале по настанот што Палестинците го нарекуваат „Ал Накба“ (Катастрофата), односно масовното раселување на Палестинците од нивните вековни огништа во Палестина и војната што следеше по формирањето на Израел во 1948 година.

Се школувал во средното машко училиште Кан Јунис, а потоа дипломирал арапски на Исламскиот универзитет во Газа.

Во тоа време, Кан Јунис беше „бастион“ на поддршка за Муслиманското братство, вели Ехуд Јари, научен соработник во Вашингтонскиот институт за блискоисточна политика, кој четири пати го интервјуираше Синвар во затвор.

Оваа исламистичка група беше „масовно движење за млади луѓе кои одеа во џамии во сиромашен бегалски камп“, вели Јари.

Групата беше слично важна подоцна за Хамас.

Синвар првпат беше уапсен во Израел во 1982 година, на 19-годишна возраст, поради „исламски активности“, а потоа повторно уапсен во 1985 година.

Некаде во ова време, тој ја доби довербата на основачот на Хамас, шеикот Ахмед Јасин, кој користеше инвалидска количка.

Двајцата станаа „многу, многу блиски“, вели Коби Мајкл, постар истражувач во Институтот за национални безбедносни студии во Тел Авив.

Овој однос со духовниот водач на организацијата подоцна ќе му даде на Синвар „аура на светец“ во движењето, додава Мајкл.

Две години по основањето на Хамас во 1987 година, тој ја основа злогласната организација за внатрешна безбедност Ал Мајд.

Имаше само 25 години.

Ал Мајд стана познат по казнувањето на оние обвинети за таканаречените морални престапи - Мајкл вели дека Синвар упаднал во продавници во кои имало порнографски снимки - како и по лов и убиство на сите осомничени за соработка со Израел.

Јари вели дека е одговорен за бројни „брутални“ убиства на луѓе осомничени за соработка со Израел.

Некои од нив ги уби со голи раце и се гордееше со тоа, фалејќи се пред мене и другите со тоа.

Според израелските власти, тој подоцна признал дека го казнил осомничениот доушник така што го принудил својот брат да го закопа жив, завршувајќи ја работата со лажица наместо со лопата.

„Тој е тип на личност што може да собере околу себе поддржувачи, обожаватели - заедно со многумина кои едноставно се плашат од него и не сакаат да му држат лутина“, вели Јари.

Во 1988 година, Синвар наводно планирал киднапирање и убиство на двајца израелски војници.

Истата година беше уапсен и Израел го прогласи за виновен за убиство на 12 Палестинци и го осуди на четири доживотни затворски казни.

Затворски години

Синвар поголемиот дел од својот возрасен живот - повеќе од 22 години - го поминал во израелските затвори, од 1988 до 2011 година.

Неговото време таму, голем дел од тоа во самица, се чини дека само дополнително го радикализираше.

„Успеа да наметне авторитет безмилосно, со помош на сила“, вели Јари.

Се етаблирал како лидер меѓу затворениците, преговарајќи во нивно име со затворските власти и влевајќи дисциплина меѓу затворениците.

Една израелска оценка за Синвар за време на неговото време во затвор го опишува како „жесток, авторитетен, влијателен и со необични моќи на упорност, лукавство и манипулација, задоволен со малку... Тој чува тајни дури и во затвор меѓу другите затвореници... Тој има способноста да се мобилизираат масите“.

Оценката на Јари за Синвар, добиена од нивните средби, беше дека тој е психопат.

„Но, да го наречете Синвар „психопат точка“ би било голема грешка“, вели тој, „бидејќи тогаш ќе ја пропуштите таа чудна, сложена личност“.

Тој е, вели Јари, „крајно лукав, лукав - човек кој знае да вклучи и исклучи одреден тип на шарм“.

Кога Синвар му рекол дека Израел мора да биде уништен и инсистирал дека нема место за Евреите во Палестина, „ќе се пошегува: „Но можеби ќе направиме исклучок за тебе“.

Додека бил во заробеништво, Синвар течно зборувал хебрејски читајќи израелски весници.

Јари вели дека Синвар секогаш претпочитал да зборува хебрејски со него, иако Јари течно зборува арапски.

„Тој сакаше да го усоврши своето познавање на хебрејскиот јазик“, вели Јари.

„Мислам дека сакаше да употреби некој што зборуваше повисока форма на хебрејски од затворските чувари.

Синвар беше ослободен во 2011 година како дел од договорот во кој 1.027 палестински и израелско-арапски затвореници беа ослободени од затвор во замена за еден израелски заложник, членот на израелските одбранбени сили Гилад Шалит.

Шалит беше заробен пет години откако беше киднапиран од - меѓу другите - братот на Синвар, кој е висок воен командант на Хамас.

Оттогаш, Синвар повика на повеќе киднапирања на израелски војници.

Во овој период, Израел ја заврши својата окупација на Појасот Газа и Хамас беше на власт, победувајќи на изборите и елиминирајќи го својот ривал, партијата Фатах на Јасер Арафат, протерувајќи многу од нејзините членови од врвовите на зградите.

Брутална дисциплина

Кога Синвар се вратил во Газа, тој веднаш бил прифатен како лидер, вели Мајкл.

Најголема причина за тоа беше престижниот статус на еден од основачите на Хамас кој жртвуваше многу години живот во израелските затвори.

Но, исто така, „луѓето едноставно се плашеа од него - ова е личност која убиваше други луѓе со голи раце“, вели Мајкл.

„Тој беше многу брутален, агресивен и харизматичен - сето тоа во исто време.

„Тој не е одличен говорник“, вели Јари.

„Кога зборува пред јавноста, звучи како некој од мафијата.

Јари додава дека веднаш по излегувањето од затвор, Синвар склучил сојуз со бригадите Изедин Ал-Касам и началникот на Генералштабот Марван Иса.

Во 2013 година беше избран за член на Политичкото биро на Хамас во Појасот Газа, а потоа стана негов шеф во 2017 година.

Помладиот брат на Синвар, Мухамед, исто така имаше активна улога во Хамас.

Тој тврдеше дека преживеал неколку израелски атентати пред да биде прогласен за мртов од Хамас во 2014 година.

Медиумите во меѓувреме тврдеа дека тој би можел да е жив, активен во военото крило на Хамас, кој се крие во тунелите под Газа, па дури и можел да има улога во нападите на 7 октомври.

Во неделата по нападот на Хамас, портпаролот на израелската армија, потполковник Ричард Хехт го нарече Синвар „лицето на злото“.

„Тој човек и целиот негов тим ни се на повидок. Ќе дојдеме до тој човек“, додаде тој.

Синвар е близок и со Иран.

Партнерството меѓу шиитска земја и сунитска организација не е точно очекувано, но нивната заедничка цел е уништување на израелската држава и „ослободување“ на Ерусалим од израелската окупација.

Тие почнаа тесно да соработуваат.

Две недели по нападот на Хамас, портпаролот на израелската армија, потполковник Ричард Хехт го нарече Синвар „лицето на злото“.

„Тој човек и целиот негов тим ни се на повидок. Ќе дојдеме до тој човек“, додаде тој.

Синвар е близок и со Иран.

Партнерството меѓу шиитска земја и сунитска организација не е точно очекувано, но нивната заедничка цел е уништување на израелската држава и „ослободување“ на Ерусалим од израелската окупација.

Тие почнаа тесно да соработуваат.

Иран го финансира, тренира и вооружува Хамас, помагајќи му да ги изгради своите воени капацитети и да собере арсенал од илјадници ракети, кои ги користи за да истрела врз израелските градови.

Синвар ја изрази својата благодарност за поддршката во неговиот говор во 2021 година.

„Да не беше Иран, отпорот во Палестина немаше да го има сегашниот капацитет.

Потоа повторно, убиството на Синвар би било повеќе „пропагандна победа“ за Израел отколку вистински удар за движењето, вели Ловет.

Невладините организации имаат тенденција да работат по принципот на шеф на хидра - ако отстраните еден оперативен командант или водечка фигура, друг многу брзо ќе го замени.

На нивниот наследник понекогаш му недостасува исто искуство или кредибилитет, но организацијата сепак успева да се регенерира во некоја форма.

„Очигледно би било загуба“, вели Ловет, „но ќе биде заменета и има структури кои можат да го направат тоа“.

„Тоа не е како да го убиеш Бин Ладен. Во Хамас има и други високи политички и воени лидери“.

Можеби останува поголемото прашање - што ќе се случи со Газа кога Израел ќе ја заврши својата воена кампања за истребување на Хамас, и кој на крајот ќе биде задолжен за тоа?

И дали може да спречи Газа повторно да стане точка од која Израел е нападнат, а со тоа да предизвика масовна одмазда и уништување на кои сме сведоци сега?


Можеби ќе ве интересира

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

ПОДДРШКА ЗА ПРEДЛОГОТ НА МАКРОН: Kаја Калас вели дека сите опции се на маса

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци