29 Јануари, 2020
0.0309

Тимоние: Франција ќе ги следи мислењата на другите држави

Објавено во: Македонија 09 Октомври, 2019

Кристијан Тимоние, амабасадорот на Франција во Скопје, денеска изјави дека неговата земја ќе се консултира со останатите земји-членки и ќе го следи нивното мислење пред да донесе одлука дали да ја поддржи Македонија во добивањето датум за преговори што се очекува на средината на овој месец.

- Важно е да се направи споредба и да се соочат мислењата на сите држави членки во врска со оваа проблематика и да се направи чекор напред, бидејќи посакуваме целиот регион да направи чекор напред и тоа ќе претставува вистинска европска интеграција. Може да речеме дека засега разговорите се во тек – рече Тимоние.

Дипломатот додаде дека проблеми во моментов претставуваат гледиштата за регионот воопшто и за владеењето на правото во Македонија.


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ГИ БРКА ОД ЗЕМЈАВА: Човек снима и навредува Кинези во Скопје поради коронавирусот

(ВИДЕО) ГИ БРКА ОД ЗЕМЈАВА: Човек снима и навредува Кинези во Скопје поради коронавирусот

Две лица се приведени за лажната дојава за подметната бомба во Сити мол

Две лица се приведени за лажната дојава за подметната бомба во Сити мол

Почина скопјанец кој се заразил со маларија

Почина скопјанец кој се заразил со маларија

Полицијата го бара лицето кое пријавило дека има бомба во Сити мол

Полицијата го бара лицето кое пријавило дека има бомба во Сити мол

СТРАВУВААТ ДЕКА ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ: Европјаните се против проширување

СТРАВУВААТ ДЕКА ЕУ ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ: Европјаните се против проширување

НЕМА СПАС ОД КАМАТИТЕ И ДОЛГОВИТЕ - СДСМ обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот

НЕМА СПАС ОД КАМАТИТЕ И ДОЛГОВИТЕ - СДСМ обвинува дека ВМРО-ДПМНЕ намерно го блокира законот

СВЕДОЦИ КАЖАА: Боки 13 купувал мебел, но не го платил

СВЕДОЦИ КАЖАА: Боки 13 купувал мебел, но не го платил

Сити мол: Нема повредени, сите се безбедни, евауацијата траеше околу пет минути

Сити мол: Нема повредени, сите се безбедни, евауацијата траеше околу пет минути

Сопрена пратка со отпад на Богородица

Сопрена пратка со отпад на Богородица