05 Мај, 2024
0.0190

ТЕЖОК ПОРАЗ НА СЛАБАТА ХРВАТСКА ВО ПОЛУФИНАЛЕТО - во сабота ќе се бори за третото место

Објавено во: Спорт 13 Декември, 2022

Добивај вести на Viber

ХРВАТСКА загуби со 3:0 од Аргентина во полуфиналето на Светското првенство во Катар. Така сега се очекува борбата за третото место за кое во сабота од 16 часот ќе играат против поразениот од судењето меѓу Франција и Мароко. Хрватска против Аргентина едноставно не беше на потребното ниво и не создаде реални прилики за гол, пишува Индекс.хр.

Аргентина го „прекрши“ натпреварот во пет минути од првото полувреме. Лионел Меси погоди од пенал во 34. минута, а во 39. минута Јулијан Алварез по соло акција погоди за 2:0. Хрватска целосно се отвори во вториот дел, но не успеа да се врати во игра, а потоа победата на Аргентина ја потврди Алварез со својот втор гол во 69. минута по прекрасната асистенција на Меси.