23 Јули, 2024
0.0250

ТЕЖОК ПАТ ДО ФОТЕЛЈА ЗА ФОН ДЕР ЛАЈЕН:Дали веќе се „резервирани“ сите места за високи функции во ЕУ?

Објавено во: Свет 13 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Една недела по изборите во Европската унија, поточно на 17 јуни, европските лидери ќе се соберат во Брисел на неформална средба на која треба да се договорат за највисоките позиции во ЕУ. Целта на оваа средба е европските лидери да се договорат за избор на претседател на Европската комисија, Европскиот совет, како и за висок претставник за надворешна политика и безбедност.

Според процедурата, новиот претседател на Европската комисија, функцијата на Урсула фон дер Лајен во претходните пет години, мора да биде предложен од Европскиот совет, односно шефовите на држави и влади на Европската унија, од квалификувано мнозинство. Во таа прилика треба да го имаат предвид и исходот од изборите за Европскиот парламент. Десничарската Европска народна партија (ЕПП), која освои најмногу мандати на изборите, ќе може, како најголема групација во ЕП, за секунда да го предложи својот водечки кандидат за претседател на Комисијата и актуелен претседател Урсула фон дер Лајен.

Како што пишува Политико, се чини дека сите места се веќе резервирани, а на чело на ЕК ќе остане Фон дер Лајен, дека нов претседател на Европскиот совет ќе биде Португалецот Антонио Коста, Роберта Мецола ќе остане претседател на Европскиот парламент, а на позицијата шеф на дипломатијата наводно ќе дојде Каја Калас од Естонија.

„Ако очекувавте неколкумесечни дуели, возбудливи политички акции и бриселски моќници кои вадат остри ножеви за да обезбедат водечки работни места во ЕУ по европските избори, можеби ќе бидете разочарани“, пишува Политико, пренесува Танјуг.

Според извештаите, иако сè уште ништо не е сигурно, нацрт-договорот за функциите се очекува на неформалната вечера на лидерите на блокот на 17 јуни, додека формален договор би можел да се случи на лидерската средба во Брисел на 27 и 28 јуни.

Да се ​​биде или да не биде таму: Кој (не треба) да биде на неформален состанок?

Меѓутоа, сега, како што пишува на англиски „Еуроњуз“, се поставува прашањето дали на таа неформална средба треба да присуствуваат кандидатите за кои се разговара, меѓу кои и Фон дер Лајен, која очекува повторно да ја добие довербата и да биде на чело на Европската комисија во нејзиниот втор мандат.

Урсула фон дер Лајен, актуелниот шеф на Комисијата и водечки кандидат на централно-десничарската партија ЕПП, партијата која исто така доби најголем број гласови на овие избори, смета дека треба да биде на овој неформален состанок на европските лидери.

„Разбираме дека ова е неформална вечера на членовите на Европскиот совет, чиј член е и претседателот на Комисијата, и затоа очекуваме таа да биде таму“, изјави во понеделникот за новинарите портпаролот на Комисијата.

Некои лидери на ЕУ, кои го сочинуваат остатокот од Европскиот совет, сепак, не го делат тоа мислење. Имено, еден дипломат, кој сакаше да остане анонимен, рече дека повеќето европски лидери сепак би сакале таа да не присуствува на состанокот, за да можат „отворено да разговараат за кандидатите“, пренесува Euronews.

„Огромното мнозинство лидери сакаат дебатата да се одржи зад затворени врати, без присутни кандидати, за да се овозможи искрена размена на мислења“, рече дипломатот.

Друга, помала група европски лидери остана резервирана по ова прашање, додека само „многу мала група“ од нив беа за присуство на Фон дер Лајен на состанокот, додаде неименуваниот дипломат.

Ова е само трет пат да се одржи ваков неформален состанок за да им помогне на лидерите да разјаснат кој треба да раководи со главните работни места во ЕУ. Поранешните претседатели на Комисијата Жан-Клод Јункер и Жозе Мануел Баросо присуствуваа на вакви состаноци во 2019 и 2014 година.

Процедури

Да потсетиме, фон дер Лајен веќе извесно време активно води кампања за вториот мандат на претседателот на Комисијата, а во март годинава ја доби поддршката од нејзината партија за вториот мандат. Делегатите на ЕПП гласаа, тогаш на конгресот во Букурешт, со 400 гласа за и 89 против и со апсолутно мнозинство, го поддржаа Лајен во неговата кандидатура уште пет години на една од највисоките функции во ЕУ, за која ќе се одлучува по парламентарни избори во ЕУ .

Инаку, на неодамна завршените избори нејзината партија, ЕПП, освои 185 од 720 места во Европскиот парламент, речиси 50 повеќе од нејзините најблиски ривали, левичарските социјалисти и демократи. Но, вистинската номинација останува во рацете на лидерите, кои можат, како што направија во 2019 година, да одлучат да го занемарат системот на кандидати и да извлечат име од капа, што резултира со назначување на фон дер Лајен над тогашниот главен во ЕПП. кандидат, Манфред Вебер.

Меѓу имињата кои можат да се слушнат во Брисел како можна замена за фон дер Лајен, според Еуроњуз на англиски јазик, е и поранешниот италијански премиер и претседател на Европската централна банка Марио Драги. Обезбедувањето на номинација на лидер кој ќе раководи со Комисијата е само првата пречка. Кандидатот потоа треба да биде одобрен од мнозинството европратеници, што Фон дер Лајен го доби во 2019 година со мнозинство од само девет гласови.

Фон дер Лајен, чиј флерт со тврдодесните, евроскептични партии за време на нејзината кампања не остана незабележано од традиционалните про-ЕУ сојузници на ЕПП, а Euronews на англиски пишува дека нејзиниот пат до столчето овојпат ќе биде потежок.

На Фон дер Лајен му требаат гласовите на 361 европратеник за да добие втор мандат на чело на Комисијата и на коалицијата на центристичките групи кои ја избраа последен пат, нејзината ЕПП, централно-левичарските социјалисти и демократи (С&Д) и либералната Обнова Европа. , освои речиси 400 места.

Доколку не успее да добие доволно гласови од трите најголеми групи за да помине, ќе се соочи со избор - да побара поддршка од Зелените, кои сакаат климатски гаранции, или да побара поддршка од десничарската партија на италијанскиот премиер Мелони, или да направи и двете.

А по неформалниот состанок, од 27 до 28 јуни, ќе се одржи формален Самит на кој ќе се направат напори да се договорат највисоките позиции во ЕУ, вклучително и претседателот на Европската комисија и Европскиот совет, што досега беше на чело со Шарл Мишел, а кој на почетокот на годината објави дека нема да се кандидира за втор мандат. Тема на оваа средба ќе биде и изборот на Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, функција која моментално ја извршува Јосеп Борељ.

Во спротивно, како што веќе беше споменато, новиот претседател на Комисијата мора да биде предложен до Европскиот парламент од Европскиот совет, односно шефовите на држави и влади на ЕУ, со квалификувано мнозинство и тие треба да го земат предвид исходот на изборите за ЕП. Собранието го избира претседателот на Европската комисија со апсолутно мнозинство на тајно гласање.

Десничарската Европска народна партија (ЕПП), која освои најмногу мандати на изборите, ќе може, како најголема групација во ЕП, за секунда да го предложи својот водечки кандидат за претседател на Комисијата и актуелен претседател Урсула фон дер Лајен. термин. Изборот за нов претседател на Европската комисија најверојатно ќе се гласа на 18 јули.

Пораката на Јункер до фон дер Лајен

Поранешниот претседател на Европската комисија, Жан-Клод Јункер и порача на својата наследничка Урсула фон дер Лајен дека на проевропската коалиција не и е потребна поддршката од „Браќата на Италија“, италијанскиот премиер Џорџо Мелони и дека маргината на проевропската коалиција од 40 места во новиот Европски парламент „ќе биде доволна“ за да гарантира реизбор на Фон дер Лајен за претседател на извршната власт на ЕУ.

Во интервју за италијанска Стампа тој изјави дека мнозинството не треба да се прошири на екстремно десничарските партии, пренесува Политико.

„Убеден сум во фактот дека во Европскиот парламент се уште има проевропско мнозинство со центристички сили, но сепак сум загрижен и вознемирен од подемот на екстремната десница. Тоа е добро воспоставена појава, но тоа е опасност за Европската унија бидејќи го загрозува духот на солидарноста што треба да ја карактеризира нејзината работа ЕУ“, рече Јункер, кој ја предводеше ЕК од 2014 до 2019 година.

Еуроњуз.рс

Можеби ќе ве интересира

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

ЈА ОБЕЗБЕДИ ПОТРЕБНАТА ПОДДРШКА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ КАНДИДАТ: Трамп води против Камала Харис но со помала разлика од Бајден

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

НЕТФЛИКС РАЗВИВА НАД 80 ИГРИ: Платформата планира да лансира по една секој месец

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„И ПОКРАЈ ОГРОМНИОТ ПРИТИСОК“ Сијарто: Словачка ја поддржа мировната иницијатива на Унгарија и го налути Борел

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

„ГОНЕВ КРИМИНАЛЦИ, ДОБРО ГИ ЗНАМ МОМЦИТЕ КАКО ТРАМП“: Камала Харис ја започна кампањата, прв говор во изборниот штаб

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

КАМАЛА ХАРИС ГО ОДРЖА СВОЈОТ ПРВ ЈАВЕН НАСТАП И ГО ВОЗВИШИ БАЈДЕН: „Ги надмина дури и оние кои служеа по два мандати“

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

ШТО СЀ ЌЕ ДОНЕСЕ ПОВЛЕКУВАЊЕТО НА БАЈДЕН - тензиите растат, а геополитичките предизвици стануваат сѐ поголеми

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

Камала Харис: Првата жена и првиот црн потпретседател на САД, демократскиот кандидат за претседател

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„БАЈДЕН СО НЕТРПЕНИЕ ГО ЧЕКА КРАЈОТ НА СВОЈОТ МАНДАТ“: Камала Харис беше поддржана од претседателите на Демократската партија во сите 50 држави

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите

„НЕ Е ГОТОВО, МОЖЕБИ БАЈДЕН ЌЕ ЗАБОРАВИ ДЕКА СЕ ОТКАЖА ОД ИЗБОРИТЕ: Трамп не запира со потсмевањето на демократите