18 Јули, 2024
0.0255

ТЕШКА НОЌ ЗА ЖИТЕЛИТЕ НА АТИНА - поради пожари на отворено, кои зафатиле и две фабрики, ноќта ја поминале во страв (ВИДЕО)

Објавено во: Балкан 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Пожарникарите во соседна Грција со денови се борат со пожари на повеќе локации, а доцна синоќа, како што јавуваат тамошните медиуми, избувнал пожар во општина Ахарнон, Атика, каде е сместено складиште на индустријата за хартија, поради што се проширил во деловните субјекти предизвикувајќи значителни оштетување.

Во исто време, според податоци собрани од истражното одделение на Противпожарната служба, се чини дека вчерашниот пожар избувнал на отворен простор во близина на напуштена фабрика и се проширил.

Веќе во 5 часот наутро немаше фронт за проширување, само мали избувнувања. Според Противпожарната служба, најтежок дел бил канцелариската индустрија која и понатаму гори, додека пожарот во бизнисот со пластика е речиси изгаснат.

Како што стана познато од Противпожарната служба, пожарот по целата должина на потокот Хелидонус е изгаснат при што противпожарната единица успеала да го ограничи во рок од 2,5 часа од неговото започнување.

Според градоначалникот Спирос Врето, пожарот избувнал во најмалку две фабрики, една за дрво и канцелариски материјал и една за пластика.

„Пожарот влезе во фабрики, има многу ветер. Горат најмалку два објекти. Фабрика за дрво, канцелариски материјал и пластика. Пожарот избувна преку потокот. Силите на противпожарната бригада се големи, а се и соседните општини помагајќи“, рече Вретос за protothema.gr

Пожарот што синоќа околу 23 часот избувна во северозападниот дел на Атина и поради ветерот брзо се прошири, зафати и две фабрики за пластика и хартија, од кои едната целосно изгоре, додека пак утрово огнените јазици се ставени под контрола. 

Од бројот 112 за итни повици, до жителите на околните населби беа испратени две пораки, едната за да бидат во состојба на готовност, доколку е неопходна евакуација, а втората да се заштитат од чадот. 


Откако пожарникарите во текот на ноќта го гаснеа пожарот, утрово е ставен под контрола и дополнително ќе се проценуваат штетите, а според првичните информации, фабриката за хартија целосно изгорела, додека пак во онаа за пластика сè уште има мали жаришта, а изгореа и неколку автомобили паркирани во близина. 

Во борбата со огнените јазици учествуваа над 60 пожарникари со 17 возила, а помагаа волонтери и цистерни од општините. 

Фото: Принтскрин/Јутуб

Можеби ќе ве интересира

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор