29 Февруари, 2024
0.0269

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО ЦЕНТАРОТ НА ПАРИЗ: Исламист со нож избоде три лица

Објавено во: Свет 03 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Едно лице загина, а две други се ранети во напад со нож во центарот на Париз доцна синоќа, изјави министерот за внатрешни работи Џералд Дарманин.

„Полицијата штотуку  уапси напаѓач кој ги напаѓа минувачите во Париз, околу Кеј де Гренел. Едно лице почина, а едно повредено е згрижено во париската противпожарна бригада. Ве молиме избегнувајте ја областа“, напиша министерот на Твитер. Тој подоцна им изјави на новинарите дека и третата жртва била хоспитализирана.

Дарманин рече дека напаѓачот извикал „Алаху Акбар“, потврдувајќи ги претходните извештаи на Le Parisien и AFP.

„По апсењето, напаѓачот изјави дека повеќе не може да толерира да гледа како муслиманите умираат во Авганистан и Палестина“, ги информираше Дарманин на новинарите по пристигнувањето на местото на злосторството.

Турист со германски и филипински пасош бил нападнат на мостот Бир-Хакеим и починал од убодни рани во грбот и рамото, пренесоа француските медиуми.

Англиски турист бил нападнат додека се шетал со сопругата и детето на Авенијата ду претседателот Кенеди. Тој наводно бил хоспитализиран со повреди на главата. Се вели дека третата жртва е француски државјанин.

Според BFM TV, осомничениот е роден во Франција во 1997 година. Тој им бил познат на властите како лице кое ги застапува радикалните исламистички ставови и страда од „значајни психијатриски нарушувања“, наведува медиумот. Дарманин рече дека осомничениот бил осуден на четири години затвор во 2016 година за заговор за „насилна акција“.

Франција забележа бран антисемитски инциденти по избувнувањето на борбите меѓу Израел и палестинските милитанти на 7 октомври.

На 13 октомври, исламист со нож нападна училиште во северниот француски град Арас, при што уби наставник и рани три лица. Напаѓачот е приведен и оттогаш Франција воведе режим на терористичка закана

ФОТО: EPA-EFE/YOAN VALAT

Можеби ќе ве интересира

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

КАКО СЛАВАТ РОДЕНДЕН ОНИЕ КОИ СЕ РОДЕНИ НА 29 ФЕВРУАРИ? Сите се соочуваат со истиот проблем: Во светот ги има 5 милиони

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

НАТО СЕ ПОДГОТВУВА ДА ЈА НАПАДНЕ РУСИЈА: Обраќање на Путин за состојбата на нацијата

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

„ДА БИДАМ ЈАСЕН, НЕМА ДА ИСПРАЌАМ ВОЈНИЦИ ВО УКРАИНА“: Шолц е категоричен, Германија не сака војна со Русија

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

За имунитетот на Трамп ќе одлучува Апелациониот суд на САД

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„МОЖЕБИ УКРАИНА СТОИ ЗАД СМРТТА НА АЛЕКСЕЈ НАВАЛНИ“: Шокантно тврдење на новинарот Фридман, додека одржувал подкаст со Такер Карлсон

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

„СИРОМАШИТЕ НЕКА ЈАДАТ КОРНФЛЕКС ЗА ВЕЧЕРА“: Нивната цена била попристапна

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

ПРОТЕКОА ТАЈНИ РУСКИ ДОКУМЕНТИ: Тие откриваат кога Путин би извршил нуклеарен напад

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

СТО ТУРИСТИ ЈА ПОСЕТИЛЕ СЕВЕРНА КОРЕЈА: Ги споделија своите впечатоци

РУСИЈА НЕМА ДОВЕРБА ВО КИНА: Протекоа руски документи кои ги откриваат плановите на Москва

РУСИЈА НЕМА ДОВЕРБА ВО КИНА: Протекоа руски документи кои ги откриваат плановите на Москва