04 Декември, 2023
0.0237

ТЕРОРИСТИЧКИ НАПАД ВО АНКАРА, ЕДНО ЛИЦЕ СЕ РАЗНЕСЕ, ДРУГИОТ Е НЕУТРАЛИЗИРАН: Има повредени полицајци, цела Турција се крена на нозе

Објавено во: Балкан 01 Октомври, 2023

Добивај вести на Viber

Пред зградата на Црвената полумесечина на Министерството за внатрешни работи во турската престолнина Анкара се слушнала експлозија, по што следел истрел од пиштол, јавува Анадолија. Турскиот министер за внатрешни работи изјави дека станува збор за терористички напад.

По експлозијата и пукотницата што се слушнала во близина на зградата на Министерството за внатрешни работи, турските полициски сили презедоа опсежни мерки во областа.

Булеварот Ататурк е затворен за сообраќај откако се слушна звук на експлозија на локација во близина на капијата на Големото национално собрание на Турција во областа Чанкаја.

На местото на инцидентот пристигнал и тим за специјални операции, противпожарни екипи и медицински екипи.

Турскиот министер за внатрешни работи Али Јерликаја изјави дека двајца терористи, кои дошле со мало возило пред влезот на Генералната дирекција за безбедност во Анкара, извршиле бомбашки напад.

Јерликаја во објава на социјалните мрежи рече дека двајца полицајци се полесно повредени.

„Околу 9 часот и 30 минути двајца терористи кои со помало возило дошле пред влезот на Генералната дирекција за безбедност на МВР, извршиле бомбашки напад. Еден од терористите се разнесе, а другиот терорист е неутрализиран. При пукањето на отворено двајца наши полицајци се полесно повредени. На нашите херои им посакувам брзо закрепнување“, рече турската министерка Јерликаја.

„Нашата борба продолжува одлучно додека не се неутрализира последниот терорист“, додаде Јерликаја.


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ ЈА ПРЕЧЕКА МЕЛОНИ СО ОГРОМЕН БУКЕТ РУЖИ, НО И СО УНГАРСКО ЗНАМЕ? Српската Влада демантира дека италијанското знаме е погрешно поставено

ВУЧИЌ ЈА ПРЕЧЕКА МЕЛОНИ СО ОГРОМЕН БУКЕТ РУЖИ, НО И СО УНГАРСКО ЗНАМЕ? Српската Влада демантира дека италијанското знаме е погрешно поставено

СКОРО ДВА МЕТРА СНЕГ ВО СЛОВЕНИЈА НА НЕКОИ МЕСТА: Земјата е затрупана по снежното невреме

СКОРО ДВА МЕТРА СНЕГ ВО СЛОВЕНИЈА НА НЕКОИ МЕСТА: Земјата е затрупана по снежното невреме

ОВАА ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ Е НАЈДОБРА ЗА ПЕНЗИОНЕРСКИ ЖИВОТ : Треторангирана е од сите европски земји (ВИДЕО)

ОВАА ЗЕМЈА ВО РЕГИОНОТ Е НАЈДОБРА ЗА ПЕНЗИОНЕРСКИ ЖИВОТ : Треторангирана е од сите европски земји (ВИДЕО)

НАЈДЕНИ СЕ ДВЕТЕ ДЕВОЈЧИЊА КОИ ИСЧЕЗНАА ВО ГРЦИЈА: Каде биле во меѓувреме?

НАЈДЕНИ СЕ ДВЕТЕ ДЕВОЈЧИЊА КОИ ИСЧЕЗНАА ВО ГРЦИЈА: Каде биле во меѓувреме?

ВУЧИЌ ЗА ЛАВРОВ: Jа кажа вистината дека Западот ја измами Србија

ВУЧИЌ ЗА ЛАВРОВ: Jа кажа вистината дека Западот ја измами Србија

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БиХ: Ветерот урна далновод

(ВИДЕО) ГОЛЕМ ПОЖАР ВО БиХ: Ветерот урна далновод

ИСЧЕЗНАА ТИНЕЈЏЕРКИ: Во Грција има потрага по две девојчиња

ИСЧЕЗНАА ТИНЕЈЏЕРКИ: Во Грција има потрага по две девојчиња

„УНИШТЕТЕ ЈА ЈУГОСЛАВИЈА ШТО ПОБРЗО“ : Што пишува во директивата на Хитлер што Србија ја купи

„УНИШТЕТЕ ЈА ЈУГОСЛАВИЈА ШТО ПОБРЗО“ : Што пишува во директивата на Хитлер што Србија ја купи

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани

ЕДНА ПЕТИНА ОД НАСЕЛЕНИЕТО РОДЕНО ВО ЗАПАДЕН БАЛКАН ДЕНЕС ЖИВЕЕ ВО СТРАНСТВО: Допрва ќе се изгубат половина квалификувани и млади граѓани