29 Февруари, 2024
0.0242

ТЕРИТОРИЈАЛНИ ПРЕТЕНЗИИ: Денот на косовските безбедносни сили се одбележува со амблеми на „Голема Албанија“

Објавено во: Балкан 27 Ноември, 2023

Добивај вести на Viber

Провокација со амблем со територијални претензии стигна од Косово. 

На Косово денеска се слави 27 ноември – Денот на силите или Денот на косовските безбедносни сили (КБС). Сите нивни касарни се отворени за граѓаните – во јужниот дел на Митровица, Гњилане, Призрен, Урошевац, Косово Поле, Исток, како и во Приштина.

Освен голем број граѓани кои денеска, како што пренесуваат медиумите, отишле во касарната „Адем Јашари“ во Приштина (поранешната предвоена касарна „Маршал Тито“, за да ја видат опремата на КБС, таму присуствуваа и претседателката Вјоса Османи и премиерот Аљбин Курти. 

Привлекоа внимание амблемите на „Голема Албанија“ што некои членови на КБС ги закачија на своите униформи, како и на тешкото оружје, што ги фотографираше објективот на „Калксо“. На амблемите пишува „Се гордееме со вас“.

„Некогаш ОВК сега КБС“, „Нема да се предадеме, живи убијци само ќе поминат преку моето мртво тело“, пишуваше на плакати. 

Претходно, кога Курти беше во Тетово се вееше знаме на „Голема Албанија“. За овој настан пишуваа и многу српски медиуми. 

Карта на „Голема Албанија“ имаше и во музејот во кумановското село Сопот, но таа беше тргната по бурните реакции. 

Општина Куманово поднесе кривична пријава за овој музеј. 

foto Kallxo

Можеби ќе ве интересира

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“