05 Март, 2024
0.0270

Тениската легенда убедена во доминацијата на Новак: Ќе освои уште најмалку три грен слемови

Објавено во: Свет 29 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Седумкратниот грен слем шампион, легендарниот Џон Мекинро изјави дека Новак Ѓоковиќ ќе продолжи да победува на Грен слем турнирите, верува дека тоа ќе го направи уште најмалку два-три пати, воодушевен од неверојатната доминација на Србинот и освојувањето во Мелбурн.

Со триумфот над Циципас, Новак ја освои својата 10. титула на Австралија опен и 22. Грен слем куп.

- Кога ќе се сетам што се случи пред една година, очигледно е дека Новак многу размислуваше за тоа цело ова време. Потоа ја доби таа повреда и имаше различни прашања дали воопшто ќе може да игра. Па, мислам дека тој одговори на сите тие прашања - изјави Мекинро за Еуроспорт.

Бурата од емоции на Новак беше посебна приказна, тој го прослави овој Грен слем како ретко досега - токму поради се што му се случи една година претходно во Мелбурн.

- Никогаш не сум го видел Новак толку емотивен како сега кога победи. Многу работи се случија во неговата последна година. Тој е неверојатно издржлива личност. Тој е драгоцен за нашата игра и не само што е феноменален спортист, феноменален тенисер, тој е, морам да кажам, и феноменален човек - убави зборови за Новак - изјави Мекинро.

Американецот е убеден дека Новак ќе освои повеќе титули од големите четири турнири во годините што следат.

- Во овој момент тешко е да не се види дека ќе освои уште најмалку две-три титули, минимум. Роџер, мислам, освои три после 35 години, Рафа исто тројца. Ѓоковиќ е феноменален спортист, веројатно најдобар од сите тројца, и како спортист, но и во поглед на брзо закрепнување од повредите, а досега немал поголеми проблеми со повреди на ногата, па лесно можам да го видам како победува на уште најмалку три грен слем купови - дополни Мекинро.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

„ПУТИН САКА ДА ЈА ПОДЕЛИ ГЕРМАНИЈА“: Министерот за одбрана ја обвини Русија за „информативна војна“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

ТРАМП ЗБЕСНА ПО ПОРАЗОТ ОД ХЕЈЛИ ВО ВАШИНГТОН: Ја навредуваше со прекарот „Птичји мозок“, а Бајден го нарече „корумпираниот Џо“

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

НЕ Е ЗАВРШЕНА БОРБАТА ПРОТИВ ИНФЛАЦИЈАТА ВО ЕВРОЗОНАТА:Иако ЕЦБ повторно ги замрзна каматните стапки, стравот остана

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПРОПАТУВАА НИЗ ПОВЕЌЕ ОД 60 ЗЕМЈИ, БРУТАЛНО СЕ НАПАДНАТИ ВО ИНДИЈА: „Седум луѓе ме силуваа“, вистински пекол за познатата блогерска двојка од Шпанија

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ПОТПРЕТСЕДАТЕЛКАТА НА САД СО УКОР КОН ИЗРАЕЛ - побара „итен“ прекин на огнот во Газа

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ВОНРЕДНА СОСТОЈБА: Банди ги ослободија речиси сите затвореници, воведен е полициски час на Хаити

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ПРОВЕРЕТЕ ДАЛИ ВАШЕТО РАБОТНО МЕСТО Е ЗАГРОЗЕНО: Еве кои работни места ќе исчезнат заради вештачка интелигенција

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

ДОБРО ПОГЛЕДНЕТЕ ДАЛИ ЈА ИМАТЕ ОВАА МОНЕТА: Може да стекнете големо богатство

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош

Само тројца луѓе во светот може да патуваат без пасош