27 Мај, 2024
0.0260

Свиркачи за Credit Suisse: Швајцарската банка им помагала на богатите Американци да избегнуваат даноци со години

Објавено во: Економија 29 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Пропаднатата швајцарска банка, Credit Suisse, која беше преземена од UBS Group AG во набрзина договорена финансиска помош на почетокот на овој месец, може да донесе нов сет на регулаторни и правни проблеми за нејзиниот нов сопственик.

Со години, приватната банка била безбедно засолниште за богатите американски клиенти да ги сокријат средствата од УЈП - дури и откако биле фатени и кривично гонети за истото дело пред повеќе од една деценија, тврда двајца поранешни банкари на Credit Suisse кои зборуваа за CNBC, и кои соработуваат со американската влада како свиркачи.

Познато е дека банката се изјаснила за виновна во 2014 година дека „свесно и намерно“ им помогнала на илјадници американски клиенти да ги сокријат своите офшор средства и приходи од американската даночна слуба. Во тоа време, признаа дека користеле лажни ентитети, уништувале евиденција на сметки и рачно доставувале готовина на клиенти од САД.

Credit Suisse, исто така, се согласи на серија реформи во тоа време, вклучително и откривање на своите прекугранични активности и соработка со властите кога тие бараат информации, меѓу другото.

Сега проблематичната банка се чини дека го прекршила тој договор, според новиот извештај на Сенатската комисија за финансии. 

Швајцарската национална банка инјектира повеќе од 100 милијарди долари ликвидност во Credit Suisse за да го одржи во живот, додека швајцарската влада се согласи да и обезбеди на UBS околу 9 милијарди долари за покривање на загубите што произлегуваат од преземањето.

Истражителите на Сенатот велат дека новите откритија отвораат прашања за тоа колку американски пари остануваат скриени во трезорите на банката чијшто неуспех ги потресе темелите на глобалниот банкарски систем.

Извештајот тврди дека банката го прекршува договорот за признавање вина од 2014 година, што може да предизвика низа последици доколку Министерството за правда го продолжи случајот. Не е јасно со колкава потенцијална обврска се соочува UBS како резултат на извештајот, но адвокатот на свиркачот тврди дека банката треба да плати дури 1,3 милијарди долари.

Претседателот на Комитетот за финансии на Сенатот, Рон Вајден, Д-Оре, рече дека неговиот комитет само оваа недела добил нови информации од Credit Suisse за дополнителни неоткриени сметки во САД што ги чувала банката по 2014 година.

„Откриено е дека се сокриени уште повеќе пари и има многу значајни проблеми тука“, рече Вајден. „Очигледно е време да се гони и да се осигура дека има казни кои испраќаат силна порака.

„Вработените во Credit Suisse помогнаа и поттикнаа голема криминална шема за затајување данок“, рече помошник на финансискиот комитет, кој побара да остане анонимен бидејќи извештајот сè уште не е објавен. „До денес, ниту еден вработен во Credit Suisse вклучен во шемата не се соочил со какви било последици од владата на Соединетите држави за нивното учество.

Истражителите на Сенатот велат дека откриле дека Credit Suisse им дозволила на дури 25 американски семејства да сокријат богатство од вкупно над 700 милиони долари во банката во годините по договорот за признавање на вината.

„Мислеа дека можат да се извлечат со тоа, и во најголем дел успеаја“, рече помошникот. „Не е прашање дали швајцарските банки ќе продолжат да го прават тоа, туку кои швајцарски банки сè уште го прават тоа“.

Во изјава за CNBC, портпаролката на Credit Suisse рече дека не толерира даночно затајување.

„Во суштина, извештајот опишува проблеми со наследството, некои датираат од пред една деценија, и оттогаш имплементиравме големи подобрувања за да ги искорениме поединците кои сакаат да ги сокријат имотите од даночните власти“, рече портпаролката, која побара да остане анонимна бидејќи таа не беше овластена да зборува.

Двајца поранешни вработени во Credit Suisse, изјавија за CNBC дека некои од недоличното однесување продолжиле долго по спогодбата на Credit Suisse во 2014 година. CNBC се согласи да ги маскира нивните идентитети пред камера и да остане анонимен затоа што велат дека стравуваат од одмазда од банката. 

Интервјуата нудат редок поглед на внатрешната работа на тајното швајцарско банкарство, свет во кој ретко навлегуваат аутсајдери. И тие покажуваат како се распаднаа системите за усогласеност во Credit Suisse во годините пред неговиот колапс овој месец и спасувањето од швајцарската влада и ривалската UBS.

Банкарите се под постојан притисок, велат кодошите, да чуваат и да прават депозити во банката.

„Вие сте под огромен притисок да ги внесете овие нето нови средства, кои на крајот се претвораат во приход“, рече првиот свиркач, опишувајќи ја културата каде од банкарите се очекува да ги задржат средствата на богатите клиенти во банката. „Не сакате да го изгубите вашиот имот. Така, она што го правите е да се обидувате да ги одржите на кој било начин или форма“.

„Не прашувај, не кажувај“ е можеби добро објаснување за она што се случи“, рече тој. „Тие би имале клиенти кои се Американци, но би ги смениле пасошите за да им покажат и да ги етикетираат дека не се.

Банкарите на Credit Suisse, на пример, постојано одлетале во Мајами за да се сретнат со американски клиенти, но сепак не успеале да ги идентификуваат како американски државјани, велат истражителите на Сенатот.

Тајноста ја движи целата швајцарска банкарска индустрија, рече првиот свиркач - до тој степен што секторот можеби нема да може да опстане без неа.

„Швајцарските банки се многу поскапи и има причина за тоа“, рече тој. „Ако можете да изберете каде и да сакате да бидете во светот, зошто би платиле повеќе? Зошто би биле на место кое има недоволно работење во однос на вашиот поврат на средствата?“

Е-поштата што ги добил од Комитетот за финансии на Сенатот покажуваат колку банкарите поминале за да го задржат идентитетот во тајност и да се осигураат дека богатите Американци можат да ја променат својата националност - барем за внатрешна банкарска евиденција.

Еден американски клиент, наследник на богатство од 200 милиони долари депонирано во Credit Suisse, испрати е-пошта за да каже дека се откажал од американското државјанство.

„Истрагата на Комитетот откри големи прекршувања на договорот за вина на Credit Suisse, вклучително и тековен и потенцијално криминален даночен заговор кој вклучува скоро 100 милиони долари на непријавени офшор сметки кои припаѓаат на семејство на двојни државјани на САД/Латино Америка“, изјави помошник на комитетот за CNBC.

Во извештајот на Сенатот, клиентите не се именувани, туку едноставно се нарекуваат „Семејството“. Иако е легално за Американците да чуваат средства на сметки во странски банки, тие мора да поднесат формулари до IRS за да ги откријат средствата и да плаќаат даноци за сите релевантни добивки. Американците мора да поднесат документ за обелоденување наречен Извештај за странска банка и финансиски сметки, познат во индустријата како „FBAR“.

Поранешниот обвинител на Министерството за правда, Џефри Нејман, кој ги застапува свиркачите, рече дека верува оти измамата сè уште трае и дека Министерството за правда треба да врати стотици милиони долари што банката се согласи да ги плати во 2014 година, но на крајот не мораше да ги плати. Банката се согласи да плати 2,6 милијарди долари, но федералниот судија во тоа време изрече само казна од 1,3 милијарди долари.

„Мислам дека Credit Suisse е свесен за Американците кои и денес кријат пари. И мислам дека банката прави се што е во нејзина моќ за да спречи каква било штета“, рече Нејман.

„Во најмала рака, американската влада треба да ги собере тие 1,3 милијарди долари за американскиот даночен обврзник. Оваа банка треба да биде пример“, рече тој. „Слушаме остри зборови од Министерството за правда за полагање на одговорност од повторените корпоративни престапници. Ајде да видиме дали тие зборови имаат вистинско значење“.

Свиркачите ќе имаат финансиска корист доколку се уплатат на американската влада. Според законот, свиркачите можат да соберат помеѓу 15% и 30% од парите што ги враќа американската влада како директен резултат на информациите што ги даваат.

Не е јасно каква одговорност, доколку ја има, презеде UBS за сето ова како резултат на итно преземање на Credit Suisse со посредство на владата на 19 март. Исто така, не е јасно колку од ова потенцијално законско пречекорување беше обелоденето на UBS пред купувањето на Credit Suisse за време на викендот, иако извор запознаен со размислувањата на Credit Suisse рече дека претставниците на UBS биле свесни за ситуацијата.

Претставниците на UBS не одговорија на барањето за коментар за оваа приказна.

Лице запознаено со размислувањата на Credit Suisse изјави за CNBC дека е „загрижувачко“ што Комитетот за финансии на Сенатот го објавува својот извештај, дури и додека глобалните регулатори се обидуваат да го зајакнат глобалниот банкарски систем дозволувајќи продажба на Credit Suisse на UBS. „Секторот за финансиски услуги и неговата важност за светската економија станаа блескаво очигледни за сите“, рече лицето.

На прашањето дали може со сигурност да каже дека денеска во банката нема непријавени американски долари, лицето одговори: „Не верувам дека има нешто што може да се опише на овој начин. Сега, никогаш не можеш да кажеш никогаш“. Тој рече дека Credit Suisse истражувала и не нашла повеќе нелегални сметки. „Не верувам дека има нешто таму.

Можеби ќе ве интересира

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

РАБОТНИЦИТЕ НА ОВАА ГЕРМАНСКА ФИРМА ДОБИВААТ ГОЛЕМ БОНУС - компанијата им дава над 40 илјади евра

РАБОТНИЦИТЕ НА ОВАА ГЕРМАНСКА ФИРМА ДОБИВААТ ГОЛЕМ БОНУС - компанијата им дава над 40 илјади евра

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ - познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ - познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА - голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА - голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

ГЕРМАНИЈА ВОВЕДУВА ПРОЕКТ „ТУРБО РАБОТА“ - еве што тој ќе значи

ГЕРМАНИЈА ВОВЕДУВА ПРОЕКТ „ТУРБО РАБОТА“ - еве што тој ќе значи

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

КИНЕЗИТЕ ДНЕВНО ИСПОРАЧУВААТ 88 ТОВАРНИ АВИОНИ СО СТОКА НАРАЧАНА ОД ИНТЕРНЕТ: Ако е сега вака, како ќе биде во септември, октомври, ноември и декември?

ЕВЕ КАКО СЕ ДВИЖИ ЦЕНАТА НА ЦРНОТО ЗЛАТО: Имаше ли значителни промени?

ЕВЕ КАКО СЕ ДВИЖИ ЦЕНАТА НА ЦРНОТО ЗЛАТО: Имаше ли значителни промени?

Силјановска Давкова по средбата со Матарела: Побарала гаранции од италијанскиот претседател

Силјановска Давкова по средбата со Матарела: Побарала гаранции од италијанскиот претседател