27 Февруари, 2020
0.0184

Сугарески: ВМРО-ДПМНЕ свесно го кочи законот со кој 100 илјади граѓани треба да си го решат проблемот со домовите

Објавено во: Македонија 21 Јануари, 2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ поднела околу 1.000 амандмани на предлог законот за легализација на диовоградбите. Според министерот за транспорт и врски, со ова тие прават класична блокада на законот и оневозможуваат тој да се изгласа пред распуштањето на пратениците, и околу 100 илјади граѓани нема да можат да си го решат проблемот со своите бесправно изградени домови. 

„ВМРО-ДПМНЕ повторно ги кочат процесите, свесно ги блокираат законите, и нанесуваат штета на граѓаните“, рече Сугарески

За Законот за легализација пратениците од ВМРО-ДПМНЕ поднесоа околу илјада амандмани, со што свесно го закочија законот, со мала веројатност тој да се изгласа пред распуштање на парламентот, вели министерот. 

„Со тоа оставија преку 100 илјади граѓани во неможност да си ги легализираат нелегално изградените објекти. Зошто тоа го прават - си играат со трпението на граѓаните, во неможност да понудат квалитетни решенија. Законот што ова министерство го предложи има јасна цел - да се стави крај на узурпација на просторот и граѓаните да добијат законска сопственост на своите домови. Тие работат против граѓаните и државните интереси, тоа јасно се гледа од овој чин“, тврди Сугарески. 

Тој им порача на ВМРО-ДПМНЕ дека ако претходно носеле решенија за легализација со кои им се овозможуваше на своите партиски профитери да си ги легализираат своите хациенди, згради и вили, за по едно евро, тоа време веќе го нема. 

„Затоа уште еднаш упатувам апел до пратениците да покажат конструктивност и да го изгласаат овој закон. Ова е класична блокада, со која се прави директна штета за граѓаните“, рече Сугарески.

Инаку вчера се прекинала собраниската комисија на која овој закон бил ставен како четврта точка, откако се увидело дека се поднесени околу 1.000 амандмани. 

„Според нашите сознанија станува збор за чиста блокада, нема подобрување на текст. Претпоставувам се однесува на делот на парите. Вчера не беа ни подредени амандманите. Јас за сите закони како министер се обидувам да преговарам. Но овде е чиста блокада и ќе се обидам да разговарам и да укажам каква штета се прави за граѓаните“, рече Сугарески.

Можеби ќе ве интересира

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Сите девет патници тргнале од исто место во Италија

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

Филипче: Идентификувани се луѓето кои патувале со жената заразена со коронавирус

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

ФОКУС НА ДЕНОТ: Прв случај на коронавирус во Македонија, власта повика на смиреност и почитување на препораките

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

КАРАЏОСКИ ЗА ЗАБОЛЕНАТА ОД КОРОНАВИРУС: Жената е свесна, дише самата

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Караџоски: Упатувам смирувачки тонови, едно лице не претставува ризик

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

Филипче: Пациентката е позитивна, се заразила во Италија

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

ВО ЖИВО: Повратник од Италија е првиот случај на заболен со коронавирус?

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Почина една од жените повредени во Романовце

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура

Телевизиите обвинија за неодговорност, операторите им вратија - ова е обид за цензура