17 Јануари, 2022
0.0183

СТОП ЗА НЕВАКЦИНИРАНИТЕ: Две европски земји воведоа карантин за оние кои не ја примиле вакцината против ковид

Објавено во: Свет 22 Ноември, 2021

Чешка и Словачка од денеска им забранија на невакцинираните лица да посетуваат пабови и други услужни активности, откако одделенијата за интензивна нега во болниците се преполнија поради зголемениот број заболени од корона вирусот.

Чешката влада испрати војници да им помогнат на преполните болници, во кои се хоспитализирани повеќе од 700 луѓе на одделенијата за интензивна нега, а во текот на денот Владатаќе разговара за повик за вонредна состојба.

Со новите мерки им е дозволено само на оние кои се вакцинирани или го прележале ковидот во последните шест месеци да посетуваат ресторани, хотели или јавни настани како што се спортски натпревари и културни манифестации.

Според здравствениот сектор, замјата треба да воведе целосен локдаун, како што тоа го стори Австрија.

„Како Лекарска комора повикуваме на итно воведување мерки кои станаа познати како карантин. Апелираме на брзо воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници, социјалните работници и истото го препорачуваме и за образовниот сектор“, изјави шефот на комората Милан Кубек за една чешка телевизија.

Сепак, премиерот во заминување Андреј Бабиш рече дека земјата нема да го следи примерот на Австрија, која повторно воведе целосна блокада.

За подоцна денеска се планирани демонстрации против каква било форма затворање пред Прашкиот замок.

ФОТО: Фактор

Можеби ќе ве интересира

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ЗАГИНА 5-ГОДИШНО ДЕВОЈЧЕ ВО ПОЗНАТ ФРАНЦУСКИ СКИ ЦЕНТАР: Ја прегазил скијач со огромна брзина

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

ОВА ГО НЕМА ВО МЕЃУНАРОДНИТЕ ЗДРАВСТВЕНИ РЕГУЛАТИВИ ЗА СЛОБОДНО ДВИЖЕЊЕ НА ПАТНИЦИТЕ: Епидемиологот Кон шокиран од депортацијата на Новак

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

СЕГА Е ВРЕМЕ ДА УЖИВАМЕ ВО ТЕНИСОТ: Порача австралискиот премиер Морисон, Новак уште попладнево ќе биде на авион кон Дубаи

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЗАТНАТ НОС, ТЕЧЕЊЕ НА НОСОТ И ВОСПАЛЕНО ГРЛО: Трите главни симптоми на Омикрон кои без исклучок се јавуваат кај сите кои се заразиле

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

ЃОКОВИЌ ЗА ПРЕСУДАТА-КРАЈНО СУМ РАЗОЧАРАН: Сега ќе одвојам малку време да се одморам и да се опоравам

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

КРАЈ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН ЗА НОВАК: Судиите едногласни-ќе биде депортиран

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

ОБЈАВЕН РАСПОРЕДОТ НА АВСТРАЛИЈА ОПЕН-ЃОКОВИЌ Е НА ЛИСТАТА: Но дали сепак ќе игра, секој момент се чека одлуката

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

РЕДОК НЕСАКАН ЕФЕКТ НА 'РБЕТНИОТ СТОЛБ ПО ПРИМАЊЕ НА ВАКЦИНАТА НА АСТРАЗЕНЕКА: ЕМА информира за воспалението миелитис

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот

БРЕГОТ НА ЈАПОНИЈА ПОГОДЕН ОД ЦУНАМИ, ВО ОПАСНОСТ И ХАВАИ И АЛЈАСКА: Ерупцијата на подводен вулкан направи хаос во Пацификот