29 Септември, 2023
0.0248

СТЕ СЕ ЗАПРАШАЛЕ ЛИ КАКО СЕ ГУБАТ 11 МИЛИЈАРИ ЕВРА ПРЕКУ НОЌ: Арно го доживеа токму тоа

Објавено во: Финансии 25 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Најбогатиот човек на светот, сопственик на францускиот производител на луксузни производи LVMH, Бернар Арно, изгуби 10,39 милијарди евра.

Тој ја загуби оваа сума во вторникот по значаен пад на акциите.

Основачот на LVMH - чија понуда вклучува луксузни производи како Луис Витон, МОЕТ и Чандон Шампањ и Кристијан Диор Фустан - доживеа поголем раст на богатството од почетокот на годината.

Акциите на LVMH сега паднаа,најмногу за повеќе од една година, што збриша околу 30 милијарди американски долари од европскиот луксузен сектор.

Дури и со овие загуби, францускиот милијардер сè уште има нето вредност од 191,6 милијарди долари, според индексот на милијардери на Блумберг. Досега, тој се збогати за уште 29,5 милијарди долари оваа година.

Јазот помеѓу богатството на Арно и второпласираниот Илон Маск од Тесла се намали на 11,4 милијарди долари.

До падот на вторникот, имаше долго зголемување на цената на акциите на LVMH, што е сè уште повисоко - 23 проценти во однос на периодот пред една година. Облеката и луксузната стока за индекс на МСЦИ Европа се зголеми за 27 проценти.


Можеби ќе ве интересира

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ПОМАЛКУ ПАРИ ЗА ВЛАДАТА И СОБРАНИЕТО: Прераспределбата на средствата од буџетот пред Комисијата за финансирање и буџет, еве каде се кратат средства

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

ЛИЧНИ ПРИЧИНИ, ЗГОЛЕМЕНИ ПРОФЕСИОНАЛНИ ОБВРСКИ ВО ДРУГИТЕ АНГАЖМАНИ - Миле Зечевиќ поднел оставка од функцијата член на Надзорен одбор во Стопанска банка Битола

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

РУСИЈА СЕГА ГИ ДРЖИ КОНЦИТЕ: Купија ланец трговски центри

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

НОВО од Комерцијална банка - Пакет бесплатни производи и дигитални услуги за млади без плата

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО РУСКАТА РУБЉА? Министерството за економија ги соопшти деталите

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

ИМА ЛИ ВРСКА СО НАЈАВАТА ЗА ПРИСОЕДИНУВАЊЕ, ИЛИ НЕ - во блок трансакции купени поситни проценти акции на Стопанска банка Битола

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат

КАКО ЖИВЕАТ МАКЕДОНЦИТЕ ВО ГЕРМАНИЈА? Заработуваат и до 3.500 евра месечно, киријата им пречи, зборуваат само за пензија, не жалат пари и не планираат да се вратат

„КАКО ГРЦИТЕ ЌЕ ПЕЧАЛАТ НА НАШАТА ВОДА И НАШАТА ГЛУПОСТ“: Професорот Трајковски од Техничкиот факултет во Битола со анализа

„КАКО ГРЦИТЕ ЌЕ ПЕЧАЛАТ НА НАШАТА ВОДА И НАШАТА ГЛУПОСТ“: Професорот Трајковски од Техничкиот факултет во Битола со анализа