29 Февруари, 2024
0.0257

СРПСКИ МЕТЕОРОЛОГ: Судир на силни антициклони ќе ни донесе зима на каква што не се надевавме

Објавено во: Балкан 09 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Метеорологот Иван Ристиќ најави ледена зима со чести продори на студен арктички воздух и многу снег.

Републичкиот хидрометеоролошки завод најави променливо време за наредните денови - во сабота умерено облачно со сончеви интервали и суво, а во недела од северозапад ќе пристигне нова превремена облачност со врнежи од дожд, во ридско-планински предели со слаб снег. На почетокот на следната недела се очекува пораст на дневната температура од 10 до 15 °C на повеќето места со краткотраен дожд. Засилена облачност и заладување со врнежи од дожд, на планините со снег и засилен северозападен ветер се очекува во среда кон средината на денот на север, а до крајот на денот и во другите региони. Кон крајот на периодот ќе биде облачно и постудено, на места со врнежи од дожд, на планините со снег, јавува Танјуг.

Метеорологот Иван Ристиќ на својата Фејсбук страница подетално објаснува за очекуваните временски услови во Србија оваа зима.

„Во текот на наредната недела ќе се развие силен азорски антициклон, исто така, по последниот упад на ладен арктички воздух како дел од поларниот вител, се разви силен сибирски антициклон кој ќе предизвика претстојната зима да биде студена со чести упади на студен арктички воздух, а ќе има и обилни врнежи од снег. „Главниот двигател на студените и снежните зими е токму оваа спојка помеѓу Азорските Острови и сибирскиот антициклон“, вели Ристиќ.

Фото: Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

„ТАЈВАН Е КИНА, ШТО НЕ Е ТОЧНО?“: Вучиќ од Тирана одговори за две секунди

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ЕДИ РАМА: Сакаме да сме дел од ЕУ, која не е рај, туку среќен пекол

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ХРВАТСКИТЕ УГОСТИТЕЛИ ПРЕЗАДОВОЛНИ ОД МАКЕДОНСКИТЕ РАБОТНИЦИ: Преферираат да вработуваат балканци, нудат прилично добра плата

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ДЕВОЈКА НА ИНСТАГРАМ СЕ ЗАКАНИЛА ДЕКА ЌЕ ПУКА ВО УЧИЛИШТЕ! Морничава објава на мрежите во Босна: Полицијата итно реагираше!

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

ТОЈ Е НАЈБОГАТ АЛБАНЕЦ НА БАЛКАНОТ! Купил вила од 4 милиони евра во Белград, не знае ни колку коли има, а еве како заработува толку пари

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

НА ОДМОР ИЗВАДИЛА СЕКИРА ОД РАНЕЦОТ: Ученичка предизвика инцидент во Србија

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

КОСОВО: Албанци нападнале свештеник во Призрен

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

ИВАН ИВАНОВИЌ: Косово да беше Србија, третина од пратениците во парламентот ќе беа Албанци

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“

СТРАНЦИТЕ ЌЕ ТРЕБА ДА ТРОШАТ ПОВЕЌЕ ПАРИ: Грција размислува за промена на условите за „златната виза“