05 Јули, 2020
0.0455

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Објавено во: Балкан 26 Мај, 2020

Од 1. јуни Црна Гора ги отвора границите, но Србија ја нема на списокот на земји од каде може да допатуваат туристи. Ова предизвика остри реакции во Србија, по што премиерката Ана Брнабиќ ги повика граѓаните да не патуваат летово во Црна Гора, односно да не го користат годишниот одмор во таа земја.

Пред точно една недела црногорската Влада информира дека од 1.јуни ги отвора границите, но само земји каде бројот на заболени од корона вирусот е помалку од 25 на 100.000 луѓе. Па така на листата на држави за кои е дозволено да патуваат граѓаните се најдоа: Хрватска, Словенија, Австрија, Германија, Унгарија, Албанија и Грција, но не и Србија.

По ова, српската премиерка во изјава за „Пинк“ вели дека Србите не се пожелни во Црна Гора.

-Би ги замолила граѓаните да останат во нашата Србија што е можно подолго и во поголем број и да не одат некаде каде што се непожелни“, изјави Брнабиќ за „Пинк“.


Можеби ќе ве интересира

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

ПОТВРДЕНО: Грција ја затвора границата и за Србите, рампа има и за Македонците

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Јанковиќ: Загрижен сум, ништо од овој вирус не може да се предвиди

Во Србија се затвораат сите џамии

Во Србија се затвораат сите џамии

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Уапсен синот на Оливер Мандиќ: Ја претепал својата мајка

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Во Албанија заразени 110 деца, помлади луѓе се потешко се борат со вирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

Маски ќе носиме до следната пролет: Летото беспомошно за коронавирусот

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

(ВИДЕО) ЛЕТАА ЛИМЕНИ ПОКРИВИ: Силно невреме во Србија

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

АКО ЈА ПРАВИТЕ ОВАА ОПАСНА РАБОТА СО МАСКАТА, ЕВЕ КАКОВ Е РИЗИКОТ - позната српска докторка предупредува

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница

Дури 780 Срби биле вратени од Евзони и пренасочени кон бугарско-грчката граница