30 Мај, 2024
0.0253

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

Објавено во: Балкан 23 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Министерот за финансии на Србија, Синиша Мали, вчера се сретна со регионалниот директор за продажба на компанијата Ербас за Источна Европа, Александар Бојаниќ.

- На средбата со регионалниот директор за продажба на компанијата Ербас за Источна Европа, Александар Бојаниќ, со кого разговарав за воведување на летечки такси, кои планираме да ги користиме како нов начин на транспорт за време на специјализираната изложба Експо 2027 во Белград, напиша Мали на Инстаграм.

- На оваа работа пристапивме сериозно и затоа се договоривме да потпишеме Меморандум за разбирање со компанијата Ербас во однос на развојниот проект на т.н. Воздушна мобилност, која подразбира употреба на мали, високо автоматизирани авиони, на помали височини во градски средини, по што ќе ја спроведеме и сертифицираме студијата, се наведува во соопштението.

Подготвени сме да користиме нови технологии и мислам дека е важно да бидеме во чекор со времето во оваа смисла, особено имајќи предвид дека ќе бидеме домаќини на една од најголемите изложби во светот, каде што е важно да се презентираат современите иновации - напиша министерот Мали на неговиот официјален Инстаграм профил.


Курир.рс

Можеби ќе ве интересира

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем