22 Јуни, 2024
0.0369

СРБИН ГИ ПРЕДУПРЕДУВА СИТЕ ШТО ПАТУВААТ ВО ГРЦИЈА: „Не застанувајте ни навечер на полиција, ова е причината...“

Објавено во: Балкан 09 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Полека започнува периодот на летниот одмор, а туристите од Србија секогаш со задоволство ја избираат Грција како идеална дестинација за одмор.

Еден од членовите на групата „Грчка инфо“ сподели корисни совети за сите туристи кои планираат да ги поминат слободните денови во Грција.

„Сезоната се ближи, има гужви, нервоза, дефекти, измами и се друго што оди заедно со зголемената концентрација на сообраќај. Возам активно 25 години, поминав десетици илјади километри во странство, над 25 одат со кола за Грција Имам одредени насоки на однесување кои ги следам и можеби некој нема да се согласи со мене, а можеби некому ќе му помогне...“, ја започна својата објава еден член по име Немања и сподели корисни совети:

1. Секогаш внимавајте да имате барем половина резервоар гориво, штом ќе падне на половина, наполнете го

2. Секогаш обидувајте се да тргнете по автопат, за да стигнете побрзо и да го спасите автомобилот (амортизацијата е намалена на минимум)

3. Не истурајте гориво со адитив во слабите автомобили, тоа прави повеќе штета отколку корист

4. Патувајте кога можете, т.е. кога ви одговара, подобро е да влезете во сообраќаен метеж отколку да не стигнете до вашата дестинација (некој не може да вози ноќе и сака да ја избегне гужвата или да седи зад воланот уморен)

5. Во текот на ноќта, не застанувајте за никого, дури ни за полиција, на неосветлени или оддалечени локации. Возете до првата станица за пумпа или одмор, а потоа видете за што се работи.

6. Внимавајте на ограничувањата бидејќи камерите не можат да се поткупат

7. Секогаш одржувајте растојание и растојание од другите возила

8. Пред патувањето, проверете го маслото во моторот, маслото во сопирачките и гумите (кој не сака да биде принуден да направи мал сервис кај механичар)

9. Правете паузи на секои 3-4 часа!

10. Имајте во автомобилот клучеви 17 и 19, ПП уред, резервно тркало и неколку литри вода за ладилникот и доволно вода за пиење

11. Сите можни резервни осигурувачи (знам дека се подразбира, но вреди да се провери)

12. Задолжително понесете резервен клуч од автомобилот

13. Намалете ја нервозата што е можно повеќе, контролирајте ја возбудата, зголемете ја толеранцијата

Б92

Можеби ќе ве интересира

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

Злоупотреба на средствата од ИПАРД, ЕУ го блокира пакетот со 112 милиони евра за Албанија

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

ХЕРОЈСКИ ПОТЕГ НА МАКЕДОНЕЦ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: спасил давеник од Франција

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

„ОВОЈ ХАОС МОЖЕШЕ ДА СЕ ИЗБЕГНЕ“ Енергетски експерт за прекинот на струја

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

ТРАГЕДИЈА ВО СОСЕДСТВОТО: млада Македонка загина во сообраќајка во Грција (ВИДЕО)

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

Сахарскиот песок го замати воздухот во Хрватска, како може да влијае на здравјето?

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

СТРУЈАТА СЕ ВРАЌА ВО ДЕЛОВИ ОД ХРВАТСКА: причините за овој голем колапс допрва ќе се испитуваат

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ТОТАЛЕН ХАОС ВО РЕГИОНОТ: нема струја, температурата 40 степени, не работат семафорите, и во Албанија има проблеми

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ПЛАНИРАТЕ ОДМОР КАЈ НАШИОТ ЈУЖЕН СОСЕД: еве колку чинат овошјето и зеленчук на позната туристичка локација (ФОТО)

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание

ХОРОР НА ПОЗНАТА ПЛАЖА НА ХАЛКИДИКИ: пронајдена е жена во бессознание