11 Декември, 2023
0.0233

СРБИЈА ВО ЈУЛИ РЕГИСТРИРАШЕ ВИСОКИ 12,8 ОТСТО ИНФЛАЦИЈА, очекуваат да продолжи поскапување и следните месеци да достигне 14 проценти

Објавено во: Економија, Балкан 17 Август, 2022

Добивај вести на Viber

Народната банка на Србија (НБС) денеска објави дека инфлацијата во Србија во јули изнесувала 12,8 отсто на годишно ниво и дека, според проекциите, својот врв ќе го достигне во септември, кога ќе изнесува 14 отсто. 

- Просечната инфлација за годинава се очекува да биде меѓу 11 и 11,5 отсто - беше речено на презентацијата на Извештајот за инфлација.

НБС очекува инфлацијата да почне да се намалува од октомври и да влезе во целните граници во првата половина на 2024 година. Меѓу другото, како што пренесува „Курир.рс“ „не е реално инфлацијата да биде пониска од проценетата и дека таа ќе остане покачена до средината на следната година, во вакви геополитички услови и со толку лоша земјоделска сезона“.

- Под влијание на притисокот на високите трошоци, главно од меѓународното опкружување, инфлацијата во Србија продолжи да се движи нагоре и во јули таа изнесуваше 12,8 отсто на годишно ниво, од кои околу 70 отсто од придонесот доаѓа од зголемувањето на храната и цените на енергијата - изјави гувернерката Јоргованка Табаковиќ.

Табаковиќ изјави дека во мај, кога НБС располагала со податоци за априлската инфлација, претпоставувала дека инфлацијата ќе продолжи да се движи нагоре во следните неколку месеци, бидејќи засилувањето на геополитичките тензии и понеповолните агрометеоролошки услови од очекуваното влијаеле на тоа цените на прехранбените и енергетските производи во претходните месеци оствари поголем раст од предвидениот.

- Од друга страна, базичната инфлација, исклучувајќи ги цените на храната, енергијата, алкохолот и цигарите, која е најмногу погодена од мерките на монетарната политика, се движеше во согласност со нашите очекувања од мај - рече гувернерот.

Според неа, растот на базната инфлација, на 7,5 отсто на годишно ниво во јули, во голема мера се одрази со натамошниот раст на инфлацијата во еврозоната, но сепак е значително помал од вкупната инфлација, како и од базната инфлација во земјите од регионот со ист режим на монетарната политика.

- Силна кочница на повисокиот раст на базната инфлација одржа релативната стабилност на девизниот курс, а побарувачката и условите од пазарот на труд сè уште не предизвикуваат посилни инфлациски притисоци на домашниот пазар. Ова се и клучните причини зошто ние сме поумерени од другите земји во регионот во однос на режимската инфлација насочена кон заострените монетарни услови во претходниот период - рече Табаковиќ.

Таа потсети дека во периодот од претходниот извештај, инфлацијата во повеќето земји продолжи да расте над очекувањата, што првенствено се одразува на порастот на цените на енергијата и храната, што дополнително се засили со избувнувањето на конфликтот во Украина.

- Во одредени земји, растот на инфлацијата е под влијание на прегреаната домашна побарувачка и факторите од пазарот на трудот. Покрај тоа, иако трошоците за меѓународниот прекуокеански транспорт се намалуваат, притисоците врз глобалната инфлација продолжуваат да произлегуваат од стагнацијата во глобалните синџири на снабдување и недостиг на одредени суровини во производството - рече Табаковиќ.

Поради таквата комбинација на фактори, инфлацијата во многу развиени земји достигна повеќедецениски највисоки нивоа во последните месеци - во САД на највисоко ниво во последните четири децении, а во еврозоната на највисоко ниво од нејзиното формирање. Дури и Обединетото кралство има еден од највисоките растови на инфлацијата од високи 10,1 отсто, за месец јули, што е една од најголеми стапки по дури 40 години.

Македонија измери најголема стапка на инфлација за месец јули од дури 16 проценти. 

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Недостиг на работна сила: Тренчевска оди во Будимпешта

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

Управниот одбор на Комората зајакнат со два нови подпретседатели и три нови члена

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

ИНТЕРВЈУ БЕСИМИ: Буџетот за идната година не е предизборен, со него ќе ја доведеме економијата во „мирни води“, а потоа и ќе го забрзаме растот

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Кој „ископа“ џек пот во РЕК Битола? Ќе наплати 97 милиони евра од тендери во 2 години!

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

Легализацијата на дивоградбите продолжува, но за многу поскапо

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

ОСТРАТА ЗИМА ГИ НАМАЛИ ЗАЛИХИТЕ: Еве колку гас троши Европа

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

НАЈВЕЛИКОДУШНИОТ БРИТАНЕЦ, СЕПАК, МИСЛЕЛ И НА СЕБЕ - си исплатил повеќе од еден милион фунти за секој работен ден

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

Chinadaily: Експертите велат дека податоците од услугите го потврдуваат закрепнувањето

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка

ИСПЛАТАТА ЌЕ ПОЧНЕ ОВОЈ МЕСЕЦ - еве кој сѐ ќе земе пари од владината помош, законот усвоен и пратен на усвојување по скратена постапка