22 Март, 2023
0.0291

Спасовски до Пандов: Постои полиција за чување на гробот на Гоце Делчев

Објавено во: Македонија 31 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Министерот з авнатрепни работи, Оливер Спасовски, ги повика граѓаните да не потпаѓаат на повиците на Александар Пандов, претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, за чување на гробот на Гоце Делечев на 4 февруари и потенцираше дека тоа е стриктно работа на полицијата. Имплицитно, Спасовски му порача на Пандов дека нема да му биде дозволено „да биде над државата“.

- Често имаме прилика да слушаме од разни патриотски здруженија, патриотски институти и политичари коишто дека тие можат тоа да го направат. Значи, немојте како граѓани да подлегнувате на повик на кои било политички субјекти и да превземате надлежност на институциите. Ова е порала до сите коишто сакаат да учествуваат, порача Спасовски.

Тој дополни дека минатотот покаќало дека тие што „ја чувале демократијата, државата и националноста“ останувале нечепнати, а подебелиот крај го извлекувале оние што биле нивни послушници и реализатори.

- Секој да остави да биде чествувањето достоинствено, а државните институции се тука за да се грижат за редот и безбедноста во државата. Никому во оваа држава нема да му биде дозволено да биде над државата.

Александар Пандов, претседател на Патриотски институт на ВМРО-ДПМНЕ „Гоце Делчев“, претходно обзнани дека ќе се организира херојска стража и ќе има целодневно присуство на гробот на Гоце Делчев.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Затвореници копале тунел за бегство од Идризово, полицијата ги откри

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Анастасовска: Јанкулоска уште еднаш покажува дека е поголем маж од нејзините бивши колеги и претпоставени

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Артан Груби: Баскетот ми е од Перо Антиќ, голчето од ФФМ, а топката од Наумче

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Кој е новиот в.д. директор на Фондот за ПИОМ?

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Изет Меџити: Не ми е јасно од каде наоѓа Груби пари за толку скапи пејачи

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

Диви наплаќачи на слободниот паркинг спроти Ист Гејт Мол

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

НЕ ЗАБОРАВАЈТЕ: Викендов треба да ги поместите стрелките на часовникот

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Управа за извршување на санкции: Пронајден е подземен недовршен тунел од околу 50-тина метри на потегот од објектите кои се рушат

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија

Ковачевски: За мене етничка припадност не е професија