18 Април, 2021
0.0217

Спасовски - Вархеји: Преговорите да почнат час поскоро

Објавено во: Македонија 15 Јануари, 2020

Влегуваме во еден важен период, во кој очекуваме важни исчекори, вели техничкиот премиер Оливер Спасовски на прес-конференција со еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеји. 

Тој дојде во Владата на средба со техничкиот премиер Оливер Спасовски.

Спасовски се надева дека нашите заслуги ќе бидат наградени иако со одложување. 

Вели дека одлуката за пристапни преговори, треба да се донесе што е можно поскоро. 

„ЕУ отсекогаш била и останува наш чесен и искрен пријател на патот кон ЕУ“, рече Спасовски. 

Техничкиот премиер вели дека е потребно отворање на преговорите час поскоро. 

Спасовски ги информирал комесарот за работата на техничката Влада и за подготовките на фер избори. 

За Вархеји ова е прва посета на регионот, и на Македонија откако стапи на функцијата. 

„Мора да ги забрзаме процесите, да вметнеме една динамика“, вели тој. 

Порача дека Македонија мора да работи. Додаде дека мора да се почнат преговори на пролет. 

„Но, тоа нема да го надмине економскиот јазик меѓу нас и вас“, додаде комесарот. 

Вели дека откако ќе почнат преговори, предизвиците за Македонија ќе бидат уште поголеми ако сака да биде земја членка на ЕУ. 

Нагласи дека приоритет треба да биде даден на Законот за јавно обвинителство, но и да се почитува Договорот од Преспа и Договорот со Бугарија. 

Можеби ќе ве интересира

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Мирослав Богдановски е вториот пратеник од владеачкото мнозинство кој излезе од изолација за да гласа во Собрание

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Антонио Милошоски: За некои граѓани нема амбулантно возило, но за некои функционери има во секое време

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Заврши сагата, сите пратеници ги изгласаа законите за економска помош на граѓаните и компаниите

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Бојан Маричиќ: Позитивните пратеници на СДСМ се присутни во Собранието согласно сите протоколи

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

Апасиев од собраниската говорница до двајцата позитивни присутни пратеници на СДСМ: Први ќе одите во затвор кога ќе падне режимот

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

СДСМ собра мнозинство: 60 пратеници во сала и двајца во изолација во кабина

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Пратеничката на СДСМ пристигна со Брза помош во Собрание

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Жан Митрев: Го посетивме момчето што го доби новото срце, насмевките на докторите се доказ дека е во добра состојба

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание

Пратеничката Костадиновска Стојчевска облече скафандер: Позитивна сум на Ковид-19 но денеска доаѓам во Собрание