30 Мај, 2024
0.0288

Спасеновски од „Макпетрол“ меѓу осумте најдобри на светската карате-лига во Каиро

Објавено во: Мои пари 20 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Членот на скопски „Макпетрол“, Петар Спасеновски, се пласира меѓу осумте најдобри спортисти на турнирот од Светската карате-лига во Каиро. На силниот меѓународен собир во Египет, тој го освои првото место во групата со три убедливи победи во елиминацискиот дел.

Спасеновски во четвртфиналето загуби од Украинецот Валери Соникин (1-4). Со овој резултат каратистот на „Макпетрол“ се вброи меѓу осумте најдобри во светот. Заедно со Петар Заборски, како најдобри каратисти на Македонија, тие потврдија дека се во добра форма пред Европското сениорско првенство кое треба да се одржи од 8 до 12 мај во Задар, Хрватска.

Петар Спасеновски се натпреваруваше во категоријата под 84 килограми, а ова се неговите резултати против: Данијар Јулдашев (Казахстан) 9-6, Константин Цимбал (Украина) 4-1, Енес Гарибовиќ (Хрватска) 5-1, Валери Соникин (Украина) 1-4

Петар Заборски се натпреваруваше во категоријата под 75 килограми и ги оствари следните резултати против: Мухамед Абудабус (Либија) 2-1, Енцо Бертон (Франција) 0-2, Абдала Хешам Абделгавад (Египет) 1-3.

Заборски и Спасеновски беаединствени учесници од Македонија на турнирот во Египет. Само тие од земјава обезбедија норма за да бидат дел од реномираното натпреварување. Каратистите на „Макпетрол“ се пласираа во топ-32 каратисти на ранг-листата на ВКФ (Светската карате федерација), што беше пресуден услов за учество.

Светската 1 Премиер карате лига е натпревар со највисок ранг на ВКФ, на којшто е најсилна конкуренцијата на спортисти. За претстојниот турнир во Каиро се пријавени вкупно 374 елитни учесници од 58 држави.

Можеби ќе ве интересира

Новите модели на MS Energy ја менуваат дефиницијата за современа електрична мобилност

Новите модели на MS Energy ја менуваат дефиницијата за современа електрична мобилност

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Патувајте удобно и сигурно со Mastercard World Debit од Халкбанк

Патувајте удобно и сигурно со Mastercard World Debit од Халкбанк

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

Поголема финансиска писменост за здрава финансиска иднина – СН Осигурителен Брокер започна проект за финансиска писменост кај младите

Поголема финансиска писменост за здрава финансиска иднина – СН Осигурителен Брокер започна проект за финансиска писменост кај младите