25 Април, 2024
0.0247

Спахиу реизбран за поглавар на Албанската муслиманска заедница - верниците незадоволни протестираат пред Медресето

Објавено во: Балкан 02 Март, 2024

Добивај вести на Viber

За поглавар на Албанската муслиманска заедница (МВЗ) на денешната седница на Претседателството на заедницата е реизбран Бујар Спахиу, кој на оваа функција беше во изминатите пет години.

За негов повторен избор гласале 82 од 92 членови на претседателството. Неговите противкандидати, Едуард Шефки и Емиријан Ветај, добиле по три гласа, додека четири ливчиња биле неважечки.

Во заедницата веќе подолг период присутна е поделбата, со обвинувања на дел од имамите но и верниците дека раководството е поврзано со организацијата на Фетула Ѓулен, која Турција ја смета за терористичка. Дел од нив незадоволството го изразија со протест пред Медресето додека се одржуваше изборниот процес за именување на нов поглавар.

- Опасноста од ѓуленистите за Албанија е преголема, бидејќи во некои земји во светот организацијата „Фето“ е прогласена за терористичка организација а кај нас нејзини приврзаници ја раководат заедницата, обвинија учесниците на протестот, држејќи транспаренти на кои меѓу другото пишуваше „Легитимитет на МВЗ“, „Ѓуленистите да си заминат од раководството на МВЗ“.

Претходно, барање за „исчистување на остатокот на ова организација во Албанија“ од премиерот Еди Рама побара турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, за време на посетата на Анкара, на 20 минатиот месец.

Истото барање го постави и шефот на турската дипломатија, Хакан Фидан, при неговата посета на Тирана на 29 јануари, кој според медиуми, уште му предочил на неговиот албански колега, Игли Хасани, дека раководството на МВЗ е поврзано со т.н. организација „Фето“, поради што и не го посетил седиштето на заедницата.

Според експертите од областа на верските прашања во ова земја од „880 џамии дури 600 се раководени од „ѓуленисти“. 

Фото и извор: МИА

Можеби ќе ве интересира

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

Вучиќ им се извини на Словенците по изјавата дека се „одвратни“, но не и на нивните политичари

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

МАЈКАТА НА ДАЛИБОР ДРАГИЈЕВИЌ: Не се сомневам дека ќе се дознае кој го убил мојот син

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ЕВЕ КАКО ИЗГЛЕДАШЕ ГРЦИЈА - портокалов сахарски песок над Атина (ФОТО)

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

ПРИСТИГНАЛ ОБДУКЦИСКИОТ НАОД НА БРАТОТ НА УБИЕЦОТ НА МАЛАТА ДАНКА: Во врска со убиството испитани се 14 сведоци, еве што велат од обвинителството

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

УКРАИНСКИ ГРАДЕЖНИК Е УБИЕН ВО ХРВАТСКА: Полицијата приведе едно лице

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

ЗА УБИСТВОТО НА ДАНКА ИЛИЌ: Се јавија нови сведоци

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

УАПСЕНИ ВОДАЧИ НА ФЕДЕРАЛНАТА ПОЛИЦИЈА: Голема акција на СИПА во Сараево, Зеница и Мостар поради врски со картелот „Тито“

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“

СРБИТЕ ЌЕ ЛЕТААТ СО ТАКСИ И ТОА Е ПРИЛИЧНО ДОСТА СЕРИОЗНО: Веќе потпишан меморандум со „Ербас“