21 Септември, 2023
0.0246

СОНЧЕВО ДО 14 ЧАСОТ, ПОТОА ПОРОЈНИ ДОЖДОВИ: Попоски алармира на опасност од локални поплави

Објавено во: Македонија 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

За денеска од 14 часот па се до вечерните часови се најавени поројни дождови. Славчо Попоски прогнозира дека вакво време не очекува и во наредните десеттина денови, бидејќи, нашата територија се наоѓа под влијание на голема влажна и нестабилна воздушна маса од Медитеранот.

-И во следните 10-тина денови од пладневните часови ќе биде нестабилно со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Поради големата енергија во Атмосферата, процесите локално ќе бидат интензивни и застапени во форма на невреме, проследено со значително количество на воден талог за кратко време, силен ветер, силни електрични празнења и со појава на град. Напоменуваме дека во следните 10-тина денови локално низ македонија ќе наврне големо количество на воден талог (над 60 – 70 л/м2). Препорачуваме крајна претпазливост и тоа поради опасност од локални поројни поплави, вели Попоски.

И во Скопје и околината ќе има честа појава на нестабилност, проследена со локална појава на пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а можна е и појава на невреме во делови од котлината.

-Температурите ќе бидат без поголеми промени, и максималните дневни ќе се искачуваат во интервалот од 19 до 26 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели истите се очекува да се искачат повремено и над малку над 26 степени, прогнозира тој.


Можеби ќе ве интересира

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

ДРИСЛА ТРЕБА ДА ПЛАТИ 120 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗАГАДУВАЊЕ НА МАРКОВА РЕКА - Еве што утврди Инспекторатот

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„ЦЕЦА И АЦА ЛУКАС ЌЕ ИМААТ ПОСЕБНА ПРОГРАМА ВО ТЕКОТ НА ПРЕТСТАВУВАЊЕ НА СКОПЈЕ КАКО ГРАД НА КУЛТУРАТА“: Најчевска за титулата

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

„АХМЕТИ ГО ЗАКОПА ГРУБИ“: А груби лажел дека ВМРО ги поддржувале измените на кривичен, Грчева за измените

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МАРЈАН ЃОРЧЕВ ГО КРИТИКУВА ГРУЕВСКИ: Зошто сака да ја разруши стабилноста на ВМРО-ДПМНЕ во време кога тоа е најкомпактно

МОЖНИ СЕ СУПЕРЌЕЛИСКИ ОБЛАЦИ: Попоски најавува голема промена на времето, еве од кога

МОЖНИ СЕ СУПЕРЌЕЛИСКИ ОБЛАЦИ: Попоски најавува голема промена на времето, еве од кога

ШИЛЕГОВ ГОРД НА ТИТУЛАТА НА СКОПЈЕ „ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА НА КУЛТУРАТА: Во коментари го прашуваат дали е негова заслугата

ШИЛЕГОВ ГОРД НА ТИТУЛАТА НА СКОПЈЕ „ЕВРОПСКА ПРЕСТОЛНИНА НА КУЛТУРАТА: Во коментари го прашуваат дали е негова заслугата

ПАВИЌЕВИЌ АПЛИЦИРАШЕ НА 10 СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ, ГО ИЗБРА ХАРВАРД: По борбата за правата на средношколците, сега стипендист на најпрстижниот универзитет

ПАВИЌЕВИЌ АПЛИЦИРАШЕ НА 10 СВЕТСКИ УНИВЕРЗИТЕТИ, ГО ИЗБРА ХАРВАРД: По борбата за правата на средношколците, сега стипендист на најпрстижниот универзитет

„МИ СЕ ЗАКАНИЈА ДЕКА ЌЕ МЕ УБИЈАТ ЗАРАДИ СКОПЈЕ 2014“: Зоран Роџер Илиев со шокантни тврдења во подкастот кај Лазаров

„МИ СЕ ЗАКАНИЈА ДЕКА ЌЕ МЕ УБИЈАТ ЗАРАДИ СКОПЈЕ 2014“: Зоран Роџер Илиев со шокантни тврдења во подкастот кај Лазаров

ЛИСИЦ! ЗНАЧИ ОВОЈ ХРИСТИЈАН СЕ ОБИДУВА ДА НЕ ПРЕЈДЕ СИТЕ ЖЕДНИ ПРЕКУ ВОДА: Јакимовски повторно распали за Мицкоски

ЛИСИЦ! ЗНАЧИ ОВОЈ ХРИСТИЈАН СЕ ОБИДУВА ДА НЕ ПРЕЈДЕ СИТЕ ЖЕДНИ ПРЕКУ ВОДА: Јакимовски повторно распали за Мицкоски