21 Септември, 2023
0.0254

СО МЕРЦЕДЕС ЈА „ПОКОСИ“ МЛАДАТА ДОКОТОРКА: Силна порака ја расплака БиХ, „Дали знаеш како се станува доктор на 25 години?“

Објавено во: Балкан 28 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Навраќаат реакциите за трагичната сообраќајна несреќа која ја потресе Босна и Херцеговина, во која животот го загуби младата докторка Азра Спахиќ, а тешко повредена Алма Суљиќ.

Една од реакциите е на политичарот од Зеница Иван Петровиќ.

„Дали знаете како се станува доктор со помалку од 25 години?!

Со уживање во детските игри само до поаѓање во прво одделение во основно училиште. А следните 19 години од најубавата младост ги поминувате со книги, макотрпни студии и истражувања од утро до вечер и од ноќ до зори. Ненаспаност и често физички и психички исцрпени. Страдате од огромен стрес поради вашите и очекувањата на оние околу вас.

Се борите со глад, бидејќи понекогаш немате време ни да јадете. Ги пропуштате повеќето од вообичаените излегувања и забави со вашите врсници. Добивате доживотна болка во вратот и грбот, кои ви ја искривуваат кичмата. Оштетен е и видот. Ги жртвувате вашиот ум и тело за да донесете огромно знаење, кое ќе биде во служба на спасување човечки животи и лекување на болести. И никогаш не ги заборавате вашите родители, кои дадоа се што можеа за да ве поддржат во вашата жртва.

Знаете ли како се станува идиот под 25 години?!

Едноставно! Со тоа што откако ќе се родиш мајка ти и татко ти, ти обезбедуваат се во животот, само ти да не правиш ништо. Освен што служиш како демонстрација на нивната материјална и социјална моќ.

И бидејќи е многу полесно да се стане идиот на возраст помала од 25 години, отколку да се стане лекар на иста возраст, сè почесто ги читаме вестите во кои овие први, многу побројни, пијани и издрогирани зад воланот во бес автомобилите ги убиваат овие други, ретки скапоцени примери на нашата младост на пешачки премини и слични места.

Младата Азра Спахиќ (25) беше лекар, научник, уметник, вработена во здравствен центар во Сараево, родена да направи разлика и да донесе надеж во овој колапс на општеството. Тркајќи се со мерцедес, синоќа на пешачки премин ја покоси Армин Берберовиќ, познат како Берба, кому татко му не му ја купи „машината“ само за да ја гледа, туку и за да ги покаже „м.....та“ на патот.

Покрај до родителите и роднините на Азра, моето искрено сочувство до сите Босанци и Херцеговци, кои нејзината смрт ја доживеаја како непоправлива загуба за посветлата иднина на нашата земја.

Пред некој ден го одбележавме Денот на жалост за масакрот на младите од военото минато.

Што ќе правиме со нашите денови на жалост, во кои нашата иднина е убиена од одроните на нашата сегашност?

Роднините, пријателите и колегите се збогуваат со младиот лекар, а општеството бара децидна реакција!

ФОТО: ФБ

Можеби ќе ве интересира

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ДАЛИ ГРЦИТЕ ЌЕ MOЖЕ ДА РАБОТАТ ШЕСТ ДЕНА ВО НЕДЕЛАТА: Денеска протести против новиот закон за работни односи

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ЕВЕ ШТО СЕ СЛУЧУВА СО СЛУЧАЈОТ „РИБНИКАР“: Две вештачења се клучни, а Коста дивее во болницата, сака да излезе надвор

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

ВОЗАЧОТ НА „АВТОБУСОТ НА СМРТТА“ ОД ЦРНА ГОРА ТЕЛЕФОНИРАЛ И БРОЕЛ ПАРИ?! Сослушаните патници дале контрадикторни изјави, тој се пожалил дека изгубил свест!

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

„НИ АМЕРИКАНЦИТЕ, НИ РУСИТЕ НЕМА ДА МИ КАЖАТ ШТО ДА ПРАВАМ“: Вучиќ без пардон на Генералното Собрание на ОН во Њујорк

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

ЖРТВИ ИМ БИЛЕ ДЕЦА НА ВОЗРАСТ ОД 3 ДО 14 ГОДИНИ: Во Србија е уапсена група педофили

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовските власти уапсија тројца Срби од Звечан и Северна Митровица

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Косовската полиција уапси Србин во Прилужје

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Бугарскиот амбасадор во Албанија дели таблети и телефони на Македонците за да се попишат како Бугари

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола

Свечља се закани дека ќе го уапсат Вучиќ ако дојде во Грачаница без дозвола