30 Мај, 2024
0.0287

СНЕГ ЈА ПОКРИ ХРВАТСКА КАКО ДА Е БОЖИЌ: Невреме во Горски Котор, поплава во Пула, гром запали покрив од куќа во Ровињ... (ФОТО/ВИДЕО)

Објавено во: Балкан 23 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Овој понеделник, 22 април, жителите на Тршќа, малата населба во Горски Котор, беа изненадени од обилен снег.

„Како Божиќ“, ентузијастички коментираа корисниците на социјалните мрежи откако видео и фотографии беа споделен на Фејсбук.

Ова не е крајот на временските неприлики што ја зафатија Хрватска, бидејќи денеска силна бура го зафати полуостровот Истра. Така, „ИстраИН“ пишува дека во Пула околу 15 часот паднал град, а во Ровињ гром удрил во куќа, по што пожарот почнал да се шири низ покривот.

Со брза реакција на припадниците на ЈВП Ровињ, пожарот е изгаснат и спречено понатамошно ширење.


Исто така, ИстраМет јавува дека снег паѓа и на Платка, но и на Учка и повисоките делови на Чиќарија.

Променливо сончево, но и нестабилно време со повремени врнежи од дожд се предвидува во Хрватска за вторник, 23 април, особено во Кварнер.

На повисоките планини ќе врне лапавица и снег, јавува „Јутарњи.хр“.

Вечерва и вечерва на повисоките планини можна е појава на снег од 20-30 сантиметри. Истра, пак, попладнето беше погодена од град и грмежи.

Хрватските медиуми јавуваат дека снег го зафати и Горанскиот дел од автопатот А6 Риека-Загреб, но работниците на зимската служба минаа низ снегот и до утрово нема ограничувања во сообраќајот.Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НАСКОРО ПОЧНУВА БЕРБАТА НА МАЛИНИТЕ ВО СРБИЈА: Има ли сезонски работници и колкава им е дневницата?

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

НУДАТ ПОЧЕТНА ПЛАТА ОД 750 ЕВРА И НИКОЈ НЕМА ДА РАБОТИ: Обезбедено сместување и храна, два дена одмор и ништо - Црногорците со голем проблем

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа

(ВИДЕО) ПЛОЧКИ ЛЕТАЛЕ И ДО 80 МЕТРИ: Невреме во Хрватска, гром запали куќа