02 Декември, 2022
0.0245

Словенија го измени Законот за семејство: Бракот е заедница на две лица, истополовите партнери можат да посвојуваат деца

Објавено во: Балкан 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Националното собрание на Словенија ги усвои измените на Законот за семејство, според кои бракот се дефинира како животна заедница на две лица. Во исто време, дозволено е истополовите партнери во заедницата да можат заеднички да посвојат дете, под исти услови како и сопружниците.

За измени на Законот за семејство гласаа 48 пратеници во словенечкиот парламент, а 29 беа против, пишува Дело.

Измените уследија по уставната одлука објавена во јули. Според неа, сегашната регулатива, според која може да стапат во брак само лица од различен пол, а истополовите партнери во формално партнерство не можат заеднички да посвојат дете, не е во согласност со уставната забрана за дискриминација.

Уставниот суд му наложи на Собранието да ја отстрани неуставноста во рок од шест месеци.

Се пропишува и дека до измените во законот бракот е животна заедница на две лица, без разлика на полот, а истополовите партнери во партнерство можат заеднички да посвојат дете под исти услови како и сопружниците.

Според мислењето на Уставниот суд, одлуката не го намалува значењето на институцијата традиционален брак како животна заедница на маж и жена и не ги менува условите или последиците од бракот меѓу лица од различен пол.

Предлагач на измените на законот е Владата, која рече дека дискриминацијата не може да се оправда со традиционалното значење на бракот како заедница на маж и жена, ниту со посебна заштита на семејството.

Тоа само значи дека отсега освен хетеросексуални партнери може да се венчаат и истополови партнери, посочија од словенската влада.


Фото: unsplash

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Османи ја обвини Русија за злонамерно влијание на Западен Балкан

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Вучиќ го нарече Курти терористичко ѓубре

Koлкави плати земаат Црногорците?

Koлкави плати земаат Црногорците?

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

Српската „ШЉИВОВАЧА“ светско добро: УНЕСКО го вклучи овој пијалак на листата на светско културно нематеријално наследство

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

ПРОФЕСОРКАТА ОД ТРСТЕНИК ОТКАКО УЧЕНИЦИТЕ СЕ ИЗБРКАНИ: Училиштето ќе биде помирно и побезбедно место

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

Претресена е јахтата на кумот на Путин во Хрватска

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

ПРЕД НЕКОЛКУ ДЕНА БИЛ РОДЕНДЕНОТ НА ПРЕРАНО ПОЧИНАТИОТ ДЕНИС - неговиот брат ќе му ги посвети сите победи

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

(ВИДЕО) Две деца во Хрватска имаат имиња од кои сите остануваат без зборови

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ

Соседи пријавиле жител на Пожега затоа што ја истакнал тробојката на поранешната СФРЈ