13 Јули, 2020
0.0387

СЛОВЕНЦИТЕ ЌЕ ПОЧНAT ДА ПАТУВААТ: Повтроно отворање на аеродромите во Словенија

Објавено во: Економија, Балкан 12 Мај, 2020

Редовните и чартер летовите на меѓународните авионски линии повтроно ќе бидат отворени за патниците во Словенија. Вака одлучи словенечката влада, но со напомена дека одлуката ќе се реализира од почетокот на јуни.

-Релаксирањето на мерките е од огромно значење за авиокомпаниите. И покрај тоа што голем број авиокомпании ги откажаа летовите до крајот на овој месец, ние овие денови интензивно се спремаме повторно да ги примиме патниците и да започне редовното функционирање на авиосоообраќајот, соопшти германскиот „Фрапорт“ кој раководи со аеродромот „Јоже Пучник“ во Љубљана.

Оттаму велат дека авиокомпаниите очекуваат да се враќаат постепено во следните два месецџа, односно во јуни и во јули, па со отворањето на границите, кои се најавени исто во тој период, се очекуваат и првите меѓународни летови.

Во координација со словенечкото министерство за здравство, Фрапорт информира дека и понатамиу ќе се применуваат безбедносните мерки, како што е мерењето на температура на патниците.


Можеби ќе ве интересира

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кризата и друштвата за брзи кредити: Дел затворија и отпуштија вработени, се билдаа дополнителни трошоци

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

Кој станува рамноправен во „Фершпед“ со таткото и синовите Накови?

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

„Македонска навигација“ подели милион евра за 13-та плата

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

Ангеловска: Прифативме 5.000 приговори за картичките, денеска ќе ги има на список

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

НАВАЛЕТЕ НА ЗЕЛЕНА НАФТА - тие што имаат картички од лани ќе точат веќе од понеделник

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Даноците нема да се менуваат, правичен данок е можен само по долга дискусија

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

Безмалку 4 милиони евра дале Скопјани за „вечен живот“ минатата година

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

МАЛА ПОНУДА НА НАФТА: Во светот вакво нешто немало една деценија

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра

Ангеловска: Над 187.000 граѓани со домашните платежни картички потрошиле 10.7 милиони евра