27 Мај, 2024
0.0279

Скопјанец има „кралско хоби“ за кое младите не се многу заинтересирани

Објавено во: Македонија 27 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Димитар Свирков од Скопје има „кралско хоби“ за кое младите денес не се многу заинтересирани. Тој е филателист и ја поседува најголемата колекција на поштенски марки во земјава. Станува збор за неколку милиони марки, но и за разгледници и писма.

грешка во запчање

Овој човек раскажува дека со хобито почнал да се занимава кога имал 8 години, односно веќе четири децении е посветен на собирање на поштенски марки. Филателијата jа нарекуваат и „кралско хоби“ затоа што за собирање на сите тие примероци е потребно филателистот да одвои и финансии. Но, Свирков вели дека младите денес немаат интерес за филателија, а со цел да мотивира млади луѓе, се случувало да им подари марки. Додава дека поседува многу поштенски марки од поранешна Југославија, но и марки кои биле отпечатени со грешка и кои се во ограничен број примероци, а до нив е тешко да се дојде. Тие важат за скапи марки.

грешка во име Макдонија, а не е Македонија

„Кога пропадна Југославија, марките изгубија вредност. Вие можете да имате цела колекција, а некој да има една марка и таа да вреди повеќе. Јас ја имам и марката која беше испечатена со усташка карта на Хрватска. Многу од марките се обезбедени од странство. Прво почнувате да собирате марки, а потоа си наоѓате тема. Јас имам неколку теми и тоа Мајка Тереза, Македоника, Буфови, Meчувалци и Прва светска војна Македонски фронт. Поштенските марки со ликот на Мајка Тереза ми се од странство“, вели Свирков.

По грешка НДХ 1941 Карта на Хрватска

Тој додава дека филателијата ја поттикнува интеракцијата, но и создавање на пријателства со луѓе од други држави. Ова хоби воедно придонесува луѓето да научат многу повеќе за одредени временски епохи, за ликови и историски настани. Објаснува дека има држави каде филателијата е доста развиена за разлика од Македонија.

незапчана марка

„Филателијата е многу развиена во Германија, Швајцарија, Кина. Кај нас кај младите нема некој интерес, затоа што тие повеќе се сконцентрирани на дигиталниот свет“, рече Свирков.

марка со Атест дека е оригинал незапчана

Тој за својата креативна работа има добивано медали, а одржувал и изложби. Вели дека филателистите можат да налетаат и на поштенски марки кои се фалсификат, но оние марки кои се продаваат на аукции се оригинални и имаат потврда за тоа. 

првите марки Македонија ВМРО

медали од натпревари

мал дел

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„ЕУ ДА ПОЧНЕ ДА ГИ ИСПОЛНУВА ВЕТУВАЊАТА, ПО ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР, ГРАЃАНИТЕ СЕ ЧУВСТВУВААТ ИЗНЕВЕРЕНИ“: Димитров во интервју за „Катимерини“

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

„КОВАЧЕВСКИ ВО ЕДНА ЧЕСТИТКА ГО УПОТРЕБИ МАКЕДОНИЈА ПОВЕЌЕ ОТОКОЛКУ ВО ЦЕЛ НЕГОВ МАНДАТ“: Клековски за, како што вели иронијата на СДСМ

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

СИЛЈАНОВСКА ДАВКОВА НАВИСТИНА ГО НАЛУТИ МИЦОТАКИС, ТОЈ НЕ ПРЕСТАНУВА СО НЕГАТИВНИ ИЗЈАВИ: „Предупредив дека Преспанскиот договор им дава националност и јазик на соседите“

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

НОЌЕСКА СЕ ПУКАЛО НА ПЛАСТИЧАРСКА: Еве ги деталите

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

МИНИ ТОРНАДО СЕ ПОЈАВИ ВО БЛИЗИНА НА СТРУГА: Климатските промени си го прават своето

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СРЦЕТО СО МАКЕДОНСКО ЗНАМЕ И СВ. КИРИЛ И МЕТОДИЈ ВО ГОСТИВАР ВАНДАЛИЗИРАНО: На него испишани срамни зборови и име на соседна држава

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

СЕМЕЈСТВОТО НА ЈАНА Е ПРИНУДЕНО ДА ИЗДВОЈУВА ПО 100 ЕВРА МЕСЕЧНО - сензорите за гликоза од државата издржуваат по три до четири, наместо 14 дена

НЕ САКААТ ДА РАБОТАТ НИТУ ЗА 1.500 ЕВРА - на газдите денес им е најголем предизвик да најдат работници, а овие сектори навистина имаат проблем

НЕ САКААТ ДА РАБОТАТ НИТУ ЗА 1.500 ЕВРА - на газдите денес им е најголем предизвик да најдат работници, а овие сектори навистина имаат проблем

ШТО ТРЕБА ДА ЗНААТ СРБИТЕ КОИ ОДАТ ЗА ГРЦИЈА: За влез во Северна Македонија пасош не ви треба, но овој документ е неопходен

ШТО ТРЕБА ДА ЗНААТ СРБИТЕ КОИ ОДАТ ЗА ГРЦИЈА: За влез во Северна Македонија пасош не ви треба, но овој документ е неопходен