21 Февруари, 2020
0.0180

СКОК НА ЦЕНИТЕ: Еве како ќе се точат горивата од денес

Објавено во: Економија 31 Декември, 2019

Регулаторната комисија реши неделава цените на горивата да поскапат а како причина на тоа се наведуваат зголемените референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар .

Почнувајќи од полноќ, цените на горивата поскапуваат до еден денар по литар.

Тоа значи дека возачите ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе точат за 68,5 ден/лит или поскапо за еден денар од минатата недела.

Од друга страна ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) бележат скок на цените за половина денар по литар.

ЕУРОСУПЕР БС-98 ќе се продава за  70,5 денари, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) за 63 ден/литар.

52 денари ќе чини пак Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) .


Можеби ќе ве интересира

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

ЛЕСНО НАОЃААТ РАБОТА, А ИМААТ И НАЈГОЛЕМА ПЛАТА: Зошто е добро да се биде програмер во Македонија

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

Водоводни дефекти на неколку улици, проблемот во Гази Баба саниран

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ТОП ПЕТ НАЈПЛАТЕНИ ПРОФЕСИИ: Каде се „кријат“ највисоките плати во земјава

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

ОПОЗИЦИЈАТА КРИТИКУВА, ВЛАСТА СМИРУВА: Јавниот долг расте а се наѕира и нова еврообврзница

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Колку пари има во бизнисот со продажба на очила за сонце

Македонска приказна како од Силиконската долина: Кодвел поместува граници во вештачката интелигенција

Македонска приказна како од Силиконската долина: Кодвел поместува граници во вештачката интелигенција

Горан Мауровски поставен за генерален директор на „Бетон“

Горан Мауровски поставен за генерален директор на „Бетон“

НАТО ќе донесе инвеститори во земјава ама ќе нема кој да работи

НАТО ќе донесе инвеститори во земјава ама ќе нема кој да работи

УТРИНСКИ ФОКУС: Како ТТК банка направи профит од 1,8 милиони евра

УТРИНСКИ ФОКУС: Како ТТК банка направи профит од 1,8 милиони евра