23 Мај, 2024
0.0295

Синдикатите бараат Макрон „да одмори“: Властите испраќаат илјадници полицајци „да ја бранат земјата“

Објавено во: Свет 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Француските синдикати апелираа до претседателот Емануел Макрон во вторникот да ги „паузира“ неговите планови за зголемување на законската старосна граница за пензионирање бидејќи започна нов бран демонстрации и штрајкови и властите распоредија илјадници полицајци, објави Ројтерс.

Милиони луѓе демонстрираа, главно мирно, и се приклучија на штрајкот од средината на јануари за да го покажат своето противење на плановите на Макрон да ги натера повеќето од нив да работат дополнителни две години додека не наполнат 64 години.

Протестите се интензивираа откако владата ги искористи специјалните уставни овластувања за да го заобиколи парламентот на последното гласање за пензискиот план пред речиси две недели, што донесе сцени на хаос што потсетуваат на немири на поддржувачите на движењето „Жолти елеци“ за време на првиот претседателски мандат на Макрон.

Министерот за внатрешни работи Жерал Дарманин во понеделникот рече дека властите забележале тренд кон зголемување на насилството насочено кон државата и дека предвидуваат „многу сериозен ризик за јавниот ред“ во демонстрациите што се очекуваат во градовите како Париз, Лион, Нант и Бордо.

За време на протестот ќе бидат распоредени вкупно 13.000 полицајци, повеќе од кога било досега, рече Дарманин.

Автопатиштата во неколку француски градови изутринава беа блокирани, а штрајковите во транспортниот, воздухопловниот и енергетскиот сектор продолжија да нарушуваат делови од јавната инфраструктура.

На околу 17 отсто од сите бензински пумпи во Франција им недостигаше најмалку еден производ до понеделник навечер, соопшти француската нафтена асоцијација UFIP, цитирајќи податоци од француското Министерство за енергетика.

Студентскиот синдикат УНЕФ соопшти дека влезовите на околу 20 универзитети се блокирани, вклучувајќи ги Sciences Po и делови од Сорбона во Париз, како и институции во Лион, Ница и Тулуз.

Лоран Берже, шеф на најголемиот француски синдикат, CFDT, го повика Макрон да направи „помирувачки гест“ за смирување на работите.

„Неопходно е да се застане на таа мерка“, рече Бергер во забелешките што ги повтори Филип Мартинез од синдикатот CGT, додека двајцата лидери предложија Макрон да назначи посредници во конфликтот.

Бергер рече дека во последните денови имало обиди за разговори меѓу лидерите на синдикатот и владата - кои не успеале.

Макрон, кој вети дека ќе го реформира пензискиот систем во двете негови претседателски кампањи, вели дека овој потег е потребен за да се одржат избалансирани финансиите на земјата. Синдикатите и опозициските партии велат дека има и други начини за тоа.

Во меѓувреме полицијата се подготвуваше за нови протести.

Лоран Нуњез, претседател на Париската полициска префектура, изјави за радиото Франс Интер дека безбедносните агенции веруваат дека повеќе луѓе кои сакаат насилство би можеле да се приклучат на протестите и дека полицијата мора да биде подготвена.

„Зборуваме за поединци кои често се набљудувани од разузнавачките служби... и ние сме многу внимателни за нивното присуство“, рече Нунез.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

„ШАРЛИ ЕБДО“ СЕ ШЕГУВА СО СМРТТА НА РАИСИ: Господ постои, нè ослободи од мулата

„ШАРЛИ ЕБДО“ СЕ ШЕГУВА СО СМРТТА НА РАИСИ: Господ постои, нè ослободи од мулата

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

ОВА МЕСТО МУ ПРИПАЃА САМО НА ИЗРАЕЛ: Израелски министер влезе во џамијата Ал Акса

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

СЀ ПОВЕЌЕ ДРЖАВИ ЈА ПРИЗНАА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - Израел повлекува амбасадори од Ирска и Норвешка, најавија остри реакции

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

ПО ИЛЈАДА ЕВРА ЗА СТУДЕНТИТЕ: Милијардерот Хејл ја продолжи традицијата во Масачусетс

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

НОРВЕШКА ЈА ПРИЗНАВА ПАЛЕСТИНСКАТА ДРЖАВА - не е единствена, остра реакција од Израел

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

УКРАИНЦИТЕ СЕ ПОФАЛИЈА: Погодиле руски ракетен брод

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

„ПОЛИТИКО“: Украина и Молдавија идниот месец почнуваат преговори со ЕУ?

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

ПРВИ ФОТОГРАФИИ ОД АВИОНОТ ПО СТРАШНИТЕ ТУРБУЛЕНЦИИ: летот од Лондон до Сингапур се покажа кобен за едно лице (ФОТО)

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен

НАЈНОВА ИНФОРМАЦИЈА ЗА СОСТОЈБАТА НА ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВАЧКА: Тој е свесен и комуникативен