01 Октомври, 2023
0.0231

Симболиката позади круните на Кејт и Шарлот на крунисувањето на кралот Чарлс

Објавено во: Свет, Стил 08 Мај, 2023

Добивај вести на Viber

Во денот полн со симболика и симетрија, еден момент се истакна: принцезата Кетрин од Велс и нејзината ќерка, принцезата Шарлот, во нивните слични украси за глави.

Присуствувајќи на крунисувањето на нејзиниот дедо, кралот Чарлс III, Шарлот носеше мини верзија на круната на нејзината мајка - раскошна сребрена круна во облик на ловор на главата од Џес Колет и Александар Меквин.

Додека принцезите во минатото се одлучуваа за дијадеми, кодексот на облекување за крунисувањето во сабота беше наменет да биде поуреден за гостите, објави Си-Ен-Ен.

Посуптилниот, цветен дизајн на Кејт и Шарлот, украсен со кристални цветови, даде знак на долгогодишната посветеност на кралот Чарлс за заштита на природната средина. Кејт носеше и пар обетки од бисер, поставени во дијаманти, кои некогаш и припаѓале на принцезата Дијана.

Двете принцези, исто така, носеа соодветни свилени фустани од слонова коска, зачинети со везени рози, трн, нарциси и мотиви од шамрок за да ги симболизираат четирите нации на Обединетото Кралство -- исто така од Александар Меквин.

Почитуваниот британски моден дизајнер е цврст миленик на Велс. Сара Бартон, креативниот директор на Александар Меквин од 2010 година, по обичај ја создаде впечатливата венчаница на Кејт во 2011 година.

На крунисувањето, фустанот на Кејт во најголем дел беше обвиткан под традиционалните регалии - во сјајната црвена, бела и сина боја на знамето на Јунион Џек.

Но, фустанот на Шарлот беше во центарот на вниманието во текот на целата церемонија, на која таа седеше со нејзиниот помлад брат, принцот Луис.

Фото: EPA-EFE/Neil Hall

Можеби ќе ве интересира

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

БРОЈОТ НА ЖРТВИ ВО ОПОЖАРЕНИОТ „ТЕАТАР“ СЕ ЗГОЛЕМУВА: Уште вадат изгорени тела од ноќниот клуб во Мурсија

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ТРАДИЦИЈАТА ПРЕКИНУВА, БЕРЛИН НЕМА ДА ГО СЛАВИ ДЕНОТ НА УНИФИКАЦИЈАТА СО ФЕСТИВАЛ: Националниот празник до лани се славеше три дена

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

ШЕСТМИНА МЛАДИ ИЗГОРЕА ВО НОЌЕН КЛУБ: Пожар го пеплоса познатиот локал во Мурсија, Шпанија

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ВИДЕО) На 92 години Индијка научи да чита и пишува

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ФОТО) Кој подигна споменик на Евгениј Пригожин во Русија?

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Наставничка од Мичиген заврши во болница откако ученичка ја удри со стол по глава

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

(ВИДЕО) Поплави oд библиски размери го погодија Њујорк, толку дожд немало од 1948 година

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?

Зошто Франција назначи специјален пратеник за Западен Балкан?

EГЗОДУС ОД НАГОРНО - КАРАБАХ: Повеќе од 100.000 Ерменци избегале во Ерменија

EГЗОДУС ОД НАГОРНО - КАРАБАХ: Повеќе од 100.000 Ерменци избегале во Ерменија