10 Јуни, 2023
0.0242

Силно невреме однесе жртва во Хрватска

Објавено во: Балкан 05 Февруари, 2023

Добивај вести на Viber

Силно невреме ја зафати Хрватска, при што разорен ветер урна објекти, а има и еден загинат. Во реката Дунав кај Вуковар е пронајдено безживотно тело на маж, по што претходно беше организирана потрага, соопшти денеска хрватската полиција.

Порталот Индекс претходно објави дека маж се обидел да спаси чамец од големо невреме и силен ветер што ја погоди Хрватска. Неговото тело е пронајдено на 200 метри од местото каде што наводно паднал во реката.

Хрватскиот државен хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) за денеска објави црвен метео аларм за Велебитскиот канал и јужна Далмација.

„Ветерот ја крена целата конструкција, внатре имаше машини, трактор, останаа само темелите. Шупата излета седум метри до другиот дел од шталата со 200 овци и 100 јагниња. Фала богу, никој не беше повреден“, изјави за хрватскиот портал 24.sata.hr, жител на Плашник кај Гарешница во Хрватска, за последиците од невремето што во саботата ја зафати Хрватска.

Издадено е и портокалово предупредување за подрачјето на Риека, Сплит и Дубровник, западниот брег на Истра и Кварнер поради силно и многу силно невреме.

И во Србија има снежно невреме. Таму 25.000 луѓе се без струја. 

Во Македонија имавме студено утро со измерени -15 степени. 

Можеби ќе ве интересира

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Пет работници загинаа во фабрика за ракети во Турција

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Обвинителство: Бојко Борисов лично ги дал парите за куќата во Барселона

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Поради громови испукаа стаклата на автомобили во Белград

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Оштетени се кафулиња и дуќани во експлозија во Косовска Митровица

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Вјоса Османи: Вучиќ на повеќето состаноци е вистински крал на драмата

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Дали Курти ќе прифати Заедница на српски општини?

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Момчиња истепале дете од Кина во српско училиште, тоа донело нож

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

Косово да им попушти на Србите или ќе трпи последици

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози

НА КРАЈОТ НА МЕСЕЦОТ НАДЕЖ ЗА ЛЕТНИ ТЕМПЕРАТУРИ: Еве што велат блаканските метеоролози