22 Јуни, 2024
0.0410

Силјановска Давкова рамо до рамо со Зеленски и Шолц

Објавено во: Македонија 11 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Претседателката Гордана Силјановска Давкова на Конференцијата за обнова на Украина во Берлин направи заедничка фотографија со украинскиот претседател Володимир Зеленски и германскиот канцелар Олаф Шолц.

„Клучна цел на настанот, кој на едно место обединува шефови на држави и влади, претставници на меѓународни организации, на бизнис и граѓанскиот сектор, е да се обезбеди континуирана меѓународна поддршка за обнова, реконструкција, реформи и модернизација на Украина“, порача Силјановска Давкова.

Берлин е домаќин на голема конференција за обнова на Украина, која има за цел да испрати нова порака за солидарност со Киев и подготвеност да му помогне во тоа. За воената помош за Украина се разговараше и во Латвија, на самитот Б9, групација која ги обединува источните и балтичките членки на НАТО.Можеби ќе ве интересира

Спасовски: Во програмата на новата власт нема нови, туку проекти што треба да се довршат

Спасовски: Во програмата на новата власт нема нови, туку проекти што треба да се довршат

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

Мицкоски: Историски ден, време е Македонија да му возврати на секој чесен граѓанин

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

АФФ се извини за пцуењето на Даку на Македонија

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Владимир Нелоски би бил шеф на кабинетот на Мицкоски

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Украина и Молдавија ја преминаа Македонија во евроинтеграциите - добија датум за преговори

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Јавниот превоз во Скопје пред колапс, приватните превозници најавија протест

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

Посебен режим на сообраќај денеска во Скопје

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

КАКО ПО ФИЛМСКО СЦЕНАРИО: со закани барале 80 илјади евра, па му го запалиле автомобилот

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички

ЗАГИНАТАТА МАКЕДОНКА ВО ГРЦИЈА ИМАЛА САМО 29 ГОДИНИ: МНР го откри идентитетот и на повредените сопатнички