18 Јули, 2024
0.1383

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО ГРЦИЈА, ТУРИСТИТЕ ВО ПАНИКА: „Почувствувавме како лежалките се движат“, велат посетителите на Родос

Објавено во: Балкан 09 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Силен земјотрес со јачина од 4,7 степени според Рихтеровата скала го погоди грчкиот остров Родос. Земјотресот е регистриран во 12:11 часот по локално време на длабочина од 10 километри. Засега нема информации за повредени или материјална штета.Нема опасност од цунами.

Туристите во коментарите на веб-страницата на ЕМСЦ пишуваат дека го почувствувале земјотресот додека се сончале.

„Се сончавме, почувствувавме како лежалките ни се движат. Како некој да стоеше над нас и да ни ги тресе лежалките“, вели еден турист на Родос.

„Многу силно, но краткотрајно“, „Спиев кога ме разбуди силен земјотрес“, се дел од коментарите на граѓаните.

Данас.рс

Можеби ќе ве интересира

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор