17 Јули, 2024
0.0246

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ГРЦИЈА - тресењето било толку јако што се испаничиле и на плажите

Објавено во: Балкан 07 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Силен земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала ја погоди Грција.

Според првата снимка на Геодинамичкиот институт во Атина, земјотресот се случил во 20:34 часот, а неговиот епицентар се наоѓа на 10 километри југозападно од Андравида.

Фокусната длабочина на земјотресот била 14,1 км.

Потресот особено бил почувствуван во Илија, Ахаја и Закинтос.

Корисниците на социјалната мрежа „Х“ коментираат дека тресењето било толку силно, што било забележливо дури и на плажите.

„Некаде таму имаше 4.8 пред малку. Добро го слушнавме на плажата каде што сме“.

Фото: ЕПА

Можеби ќе ве интересира

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ПОВТОРНО НЕВРЕМЕ ВО СЛОВЕНИЈА: Паѓаше град со дијаметар до 10 сантиметри

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ИМА ЖРТВИ: Автобус се заби во куќа во Турција

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики

(ВИДЕО) ЈУТЈУБЕР ЈА РАНГИРАШЕ СРБИЈА КАКО ОМИЛЕНА ЗЕМЈА ВО ЕВРОПА: Доби лавина критики