10 Јуни, 2023
0.0290

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ГИ ПОГОДИ ОСТРОВИТЕ НА ЈАПОНИЈА! Според Рихтеровата скала измерени 6,2 степени

Објавено во: Свет 28 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Земјотрес со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала се случи во Тихиот Океан источно од Аомори и јужно од префектурата Хокаидо околу 18:18 часот по локално време.

Епицентарот на земјотресот бил на околу 131 км (81 милји) источно-североисточно од Хачинохе, префектурата Аомори. Земјотресот се случил на длабочина од околу 31 км (19 милји).

Нема првични извештаи за материјални штети или жртви како последица на земјотресот, но не е веројатна значителна штета. Може да бидат потребни неколку часа за властите да направат целосна проценка на штетите, особено во оддалечените области.


Во наредните денови веројатни се умерени до слаби последователни потреси. Настанот не предизвика никакви предупредувања за цунами, објавија локалните медиуми.

Патиштата во зоната на земјотресот беа привремено затворени за да се провери дали има штета. Може да се појават помали прекини за време на прекините на електричната енергија, но услугата најверојатно ќе продолжи брзо ако не се најде штета. Можни се прекини на комуналните услуги, особено во близина на епицентарот на земјотресот.

Можеби ќе ве интересира

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

Џастин Трудо во ненајавена посета на Киев

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

ОН: На 700.000 Украинци им треба вода за пиење

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

По еден месец од авионската несреќа, пронајдени живи децата од Колумбија во прашумите на Амазон

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

Кореанците трупаат залихи сол и нема да јадат повеќе морска храна, Јапонија ќе испушта контаминирана вода од Фокушима

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

ЈА ПОСЕТИ И МАКЕДОНИЈА: Данец го прошета светот без да се качи во авион

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Русинот кој настрада во Египет побегнал од Русија за да не го мобилизираат?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

Кој е мотивот за нападот кој Сириецот го изврши во Франција?

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

СЀ ПОВЕЌЕ ЗНАЦИ ДЕКА „ТРГНА“ УКРАИНСКАТА КОНТРАОФАНЗИВА - Истокот е епицентарот на борбите

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки

Трамп го возвраќа ударот, негов соработник објави фотографии од голиот Хантер Бајден со проститутки