02 Декември, 2022
0.0495

Си-Ен-Ен: Путин назначува „вршители“ на четири анектирани украински региони, што е во спротивност со меѓународното право

Објавено во: Свет 05 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Рускиот претседател Владимир Путин назначи „вршители на чело“ на четири незаконски анектирани украински региони, јави руската државна новинска агенција ТАСС.

Четворицата новоименувани лидери ќе управуваат додека не се изберат официјални раководители за регионите во согласност со руските закони, објави ТАСС, пренесува Си-Ен-Ен.

Сите четворица вршители на должности се истите функционери кои ги водеа регионите под руска окупација пред Путин да ги потпише документите за анексија, кои се во спротивност со меѓународното право.

Денис Пушилин стана вршител на должноста шеф на Народната република Доњецк (ДПР), а Леонид Пашечник сега е вршител на должноста шеф на Народната република Луганск (ЛПР), според ТАСС. Евгениј Балицки ќе биде вршител на должноста гувернер во регионот Запорожје, а Владимир Салдо сега е вршител на должноста гувернер во регионот Керсон.

Четворицата официјални лица ги потпишаа таканаречените договори за пристапување на четирите соодветни региони во Русија на 30 септември за време на церемонијата во Кремљ.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

(ВИДЕО) КАМИОН НА БАТЕРИИ: Изгледа како да дошол од иднината

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Чавушоглу даде рок кога би имало примирје во Украина

Зошто Русија и се лути на Франција?

Зошто Русија и се лути на Франција?

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

Фон дер Лајен навлече гнев со објавата за загинати 100.000 украински војници

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

(ВИДЕО) Во која земја се наоѓа најстариот ресторан во светот?

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

Медведев: Киевските сатанисти дојдоа во Украинската православна црква

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

(ВИДЕО) НОВ ГАФ: Бајден направи грешка на средбата со Макрон

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Путин планирал убиство на украинското раководство или се надевал дека ќе избегаат од Украина

Koj e најевтиниот град за живот во светот?

Koj e најевтиниот град за живот во светот?